Konya yolunda bir F-4! | Fotoğraf Hikayeleri #5

Karayolunun sadece metrelerce üzerinden uçan bu F-4’ün  orada ne işi var?

1970’li yıllar hangi açıdan bakarsanız bakın çok ilginç yıllardı. Soğuk Savaş’ın gölgesinde yaşanan sıcak savaşların, sıcak savaşların ölüm kusan oyuncaklarının ve o oyuncakların tarihte bıraktığı ilginç izlerin yıllarıydı…

Phantom F-4, havacılık tarihinin en özel uçaklarından bir tanesiydi. İki kutuplu dünyanın batısında kalan hemen her ülkenin tarihinde bir çok hikayenin başrolü olmuş, her havacılık tutkununun kalbinde derin izler bırakmış ve bırakmaya devam eden lakabı “baba” olan bir uçaktan bahsediyoruz.

2015 yılı 30 Ağustos gösterilerinde Ankara’daydım. O zamanlar askerdim, acemi birliğinin ardından dağıtım için verilen 2 günlük izinimin son günü 30 Ağustos’a denk gelmişti ve ben de Ankara hipodromda gösterileri izlemeye gitmiştim. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar alçaktan geçiş yapmaya başladılar. Geçiş yapan onlarca F-16 ardından sıra F-4’lerdeydi. İlk kez bir F-4’ü alçaktan geçiş yaparken görmüştüm. Sesini ve arkasında bıraktığı egzoz izini unutamıyorum. Bir daha ne zaman görürüm bilmiyorum. Bir daha görür müyüm onu da bilmiyorum. Ama F-4 ile ilk karşılaşmamı asla unutmacağım, eminim…

1958 yılında ilk uçuşunu yapmış, 1960 yılında hizmete girmiş, NATO üyesi pek çok ülke tarafından kullanılmış ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından halen aktif olarak kullanılmaktadır. Bazı otoriteler tarafından bugüne kadar üretilmiş en iyi uçak tasarımı olarak anılan ve sahiden de çok asil, korkutucu bir duruşu olan Phantom F-4, Türkiye tarihindeki ilginç fotoğraflardan birine de konu olmuştur.

Üzerinde ersu içiniz yazan, Bedford marka bir kamyon. Yani fotoğrafın Türkiye’de çekildiği her halinden belli. Peki orada ne işi var karayolunun sadece metrelerce üzerinden uçan bu F-4’ün.

Muhtemelen sizin de ilk aklınıza gelen şey, navigasyon cihazlarında bir problem çıkan uçağın karayolunu takip ederek yolu bulduğu falan.

Ama hikaye daha farklı.

1976 yılında çekilen bu fotoğraf gerçekten Türkiye’de çekilmiş. Ama tahmin ettiğinizin aksine, bu bir Türk F-4’ü değil. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait bu uçak, 6133. filoya bağlı. İncirlik üssünden atış tatbikatı için Konya’ya intikal eden ve tatbikatı gerçekleştiren Amerikalı ekip, dönüş yolunda idi. Tatbikata 613. filodan kaç uçak katıldı bilinmiyoruz. Ama bu f4 ün katıldığı kesin. İncirlik üssüne dönüş için yola çıkıldığında, f4 ün amerikalı pilotu kara yolundan dönen yer ekibine bir selam vermek istemiş. alçaktan geçiş yaparak kara yolundan incirlike dönen ekipte bu fotoğrafı çekmiş.