Kuzey Kore Hava Kuvvetleri

Kuzey Kore’nin artık tehlikeli bir hal almaya başlayan saldırgan tavırları ve her hafta yapacağım dediği nükleer füze denemeleri dünyanın iki ucu arasındaki gerilimi arttırmış durumda.

Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan gerginlik bir süredir gündemi meşgul ediyor. İki ideolojik düşman, Soğuk Savaş günlerini aratmayacak bir çığırtkanlık ile gerilim dolu açıklamalarda bulunuyorlar. Peki, ne olacak bu işin sonu.

İşin sonunda ne olacak bilmiyorum ama olası bir savaşta sonuç ne olur az bucuk tahmin edebiliyorum. Bence sizde tahmin edebiliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’yi dümdüz eder. Ama işte Kuzey Kore’de düşündüğünüz kadar çöp değil. Onunda var kendi çapında bir numarası.

Her şeyden önce belirtmekte fayda var, bugün Kuzey Kore’nin hava gücü hakkında bildiklerimizin bir kesinliği yok. Tüm dünyaya kapılarını kapatan bu garip memleket hakkında tüm bildiklerimiz gibi, bugün konuşacaklarımızda biraz afaki kalacak.

Kuzey Kore, batı dünyası ile ilk kez savaştığında takvimler 1950’leri gösteriyordu. Soğuk Savaş’ın ilk sıcak savaşında NATO güçlerinin hayli canını yaktığı komünist Koreliler, günümüzde halen o günlerin travmasını atlatabilmiş değil.

Amerika’nın sıcak ve soğuk savaş tecrübesinin yanında pek de bir şey sayılmaz ama yine de tecrübe tecrübedir. Savaş da savaştır.

Önceki tecrübesinden yola çıkarak hava sistemleri konusunda hassas davranan Kuzey Kore’nin, tahmin edilenden çok daha gelişmiş hava savunma sistemleri bulunuyor. Eski Sovyet hava savunma sistemlerini yerli kaynakları ile geliştiren Kuzey Kore, KN-06 olarak adlandırılan bir hava savunma sistemine sahip. Otoritelere göre, KN-06 hafife alınmayacak kadar güçlü bir hava savunma sistemi. Bunun yanında yine Sovyet artığı pek çok havadan havaya ve karadan havaya füze kullanan Kuzey Kore, havadan gelecek tehditler için elinden geleni yapmış gibi gözüküyor.

Şimdi merak ettiğinizi düşündüğüm kısma geliyorum. Kuzey Kore’nin savaş uçakları ne durumda?

Tahmin edebileceğiniz gibi Kuzey Kore’nin Sovyet ve Çin yapımı uçaklar oluşan bir filosu var. 110 bin personelin görev yaptığı Kuzey Kore Hava Kuvvetleri filosunda yaklaşık 1000 adet hava aracı var. Bu hava araçlarından helikopterleri, eğitim uçaklarını ve sadece 1 adet olan ağır nakliye uçağını çıkarttığımızda 600 küsür uçak kalıyor.

Rakamlar fena değil. Türk Hava Kuvvetleri’nde 90 bin personel ve 690 hava aracı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, Kuzey Kore Hava Kuvvetleri büyük bile sayılabilir. Ama. Aması var işte.

Kuzey Kore, hava savunma sistemlerinin aksine hava araçlarına pek de kendinden bir şey katamamış gibi gözüküyor. Filoda çok fazla uçak olmasına rağmen bunlardan kaçının aktif ve verimli olarak kullanılabildiği meçhul. Uçakların hepsi çok eski. Hava Kuvvetleri’nin bel kemiğini oluşturan MIG-23 ve MIG-21 batı dünyasıyla girilecek bir savaşta dikdatör Kim’i biraz üzecektir. Sayıları 100’ler ile ifade edilen bir çok eski avcı modeli halen Kuzey Kore Hava Kuvvetleri’nde kullanımda. Bu modellerden biri olan Sukhoi SU-7 modeli 1955 yılında ilk uçuşunu yapmış ve halen Kuzey Kore Hava Kuvvetleri envanterinde 18 adet kullanımda olarak gözüküyor.

Kuzey’in elinde batıya kafa tutabilecek nitelikteki tek uçak MIG-29 gibi gözüküyor. Toplam 40 adet MIG-29’a sahip olan Kuzey Kore bunlardan kaçını aktif olarak kullanabiliyor orası da meçhul.

Özetle, Kuzey Kore hava savunma sistemleri konusunda hafife alınmaması gerekiyorsa bile hava kuvvetleri açısından çöp. Bir de kısaca Amerika’ya bir göz atalım…

Her şeyden önce Amerika’nın havadaki gücü sadece Hava Kuvvetleri’nden gelmiyor. Deniz Kuvvetleri’nin de çok ciddi bir uçak kullanma kabiliyeti olduğunu ve F-35 modelini Deniz Kuvvetleri’ninde kullanacağını hatırlatalım. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ise 5000 binden fazla uçağı, çok sayıda savaş tecrübesi ve her geçen gün yenilenen teknoloji ile günümüz dünyasının en güçlüsü.

Peki bu Kuzey Kore neyine güveniyor? Bence Kuzey Kore hiçbir şeyine güvenmiyorum. Kuzey Kore’nin dünyadan haberi yok. Olay hasta ruhlu bir dikdatörün kendisini iyice kaybetmeye başlamasından ibaret. Zaten Soğuk Savaş yıllarında casusluk faaliyetleri ile koca Sovyetleri deviren Amerika’nın şu an Kuzey Kore’de ne olup bittiğini o Kim Jong-un’dan daha iyi bildiğine eminim.