LOT Hava Yolları’nın Boeing 767’sine Ne Oldu?

LOT Hava Yolları’na ait Boeing 767, 2011 yılında iniş takımları olmadan iniş yapmıştı. Herkesin nefeslerini tutarak izlediği bu iniş sonrasında o uçağa ne oldu?

LOT Hava Yolları’na ait SP-LPC kuyruk tescilli Boeing 767, 01 Kasım 2011 tarihinde Varşova Chopin Havalimanı’na acil iniş yapmıştı. New York seferinden gelen uçağın, hidrolik sistemindeki bir problem sebebiyle iniş takımları açılmamış ve dev 767 iniş takımları olmadan piste inmişti.

Eğer bu yazıya YouTube videom aracığı ile geldiyseniz muhtemelen buraya kadar anlattıklarımı biliyorsunuz.

Bundan sonra anlatacaklarımı da muhtemelen merak ediyorsunuz.

Olayın kahramanı Boeing 767’nin kuyruk tescili SP-LPC idi. 1997 yılında LOT Hava Yolları filosuna katılan uçak, 2005 yılında Air Italy şirketine kiralanmış 2006 yılında tekrar LOT Hava Yolları’na dönmüş ve 2007 yılında SBA Airlines isminde bir başka şirkete kiralanmış. Bir kaç ay SBA Airlines adına uçan 767, 2007’nin Nisan ayında tekrar yuvaya dönmüş.

2011 yılındaki acil iniş sonrasında meşakkatli bir çalışma ile pistte kaldırılan ve Havalimanı’nın bir köşesinde kaderini beklemeye başlayan uçak büyük bir yapısal hasar almıştı. Gövde hasarı çok yüksekti ve bunun yanında motorlarda ağır hasarlıydı. Haliyle kaçınılmaz son geldi.

Evet, ne yazık ki efsane parçalarına ayrıldı ve tabiri yerindeyse “jilet” oldu. Hudson Mucizesi‘nin baş aktörü Airbus A320 ise günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir müzede sergileniyor. Sizce de doğru olan Böylesine bir olayın kahramanı olan bu Boeing 767’yi bir müzede sergilemek değil miydi?