Mercedes-Benz’den “Geleceğin Tırı 2025”

Çok yakında, otoyollarda “otomatik pilot” ile yol alan tırlar göreceğiz!

Mercedes-Benz, “Geleceğin Tırı” olarak lanse ettiği yeni sistemlerinin testlerini gerçekleştirmeye başladı bile. Şu günlerde Magdeburg, Almanya’da bulunan A14 otoyolunda, gerçek trafik şartlarında “otoyol pilotu” olarak adlandırılan sistem test ediliyor.

Aracın radarı 70-250 metre aralığında bir tarama yapıyor ve araç sürücünün müdahalesine gerek kalmadan yolu takip edebiliyor. Otoyol pilotu devreye girdiğinde sürücü koltuğu geri çekiliyor ve 45 derece sağ tarafa dönüyor. Sürücü, araçla ilgili değişkenleri bir tablet aracılığı ile gözlemleyip otomatik sisteme yine tablet aracılığı ile müdahale edebiliyor. Manuel müdahale gereken durumlarda otomatik olarak sürücü koltuğu eski pozisyonunu alıyor ve kontrolleri şoföre bırakıyor.

18246080521560957658

Aracın ön kısmındaki aydınlatmalarda kontrolün kimde olduğu konusunda dışarıyı bilgilendiriyor. Otoyol pilotu devrede iken dış kısımda bulunan led aydınlatmalar mavi oluyor. Manuel kullanımda ledlerin rengi beyaza dönüşüyor.

631918955429420676

Mercedes-Benz, testlerini gerçekleştirdiği bu yeni sistemi 2025 yılında kullanıcıyla buluşturmayı planlıyor.

Çok değil, 10 yıl sonra “geleceğin tırı” yollarda olacak ve karada da “otomatik pilot” dönemi başlayacak…

BONUS (BİR DİĞER ONLARDA&BİZDE KARŞILAŞTIRMASI)

Aslına bakarsanız biz çoktan “otoyol pilotunu” keşfetmiş durumdayız. Ama inanın Almanların hayal ettikleri böyle bir şey değil!

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Mercedes AMG GT’ye merhaba deyin! Rüyalarımızı süsleyecek yeni süper otomobil bugün resmen tanıtıldı. Mercedes-AMG GT, SLS AMG sonrası Mercedes-Benz markasının yeni silahı olacak. Y...