Mercedes S Serisi Alınır mı? (1999-2005)

Mercedes S serisi her nesli ile prestijin sembolü olmayı başarmıştır. Peki, eski bir Mercedes S serisi almak ne kadar mantıklı?

Bugün ki “ne alınır” bölümümüzde biraz fantezi yapalım dedik. Eğer, 60-70 bin TL fiyat aralığında bir otomobil satın almayı düşünüyorsanız, bundan sonra anlatacaklarım sizin için çok önemli…

Mercedes’in F segmentindeki temsilcisi S serisi, 1954 yılından bu yana markayı temsil etmekte. İlk olarak 1972 yılında S serisi adıyla tanıtılmaya başlayan ve meşhur W140 kasa ile kendini ispatlayan model günümüzde W222 kasa kodu ile boy gösteriyor.

Ama bugün bizim mercek altına alacağımız model, W220 kasa koduna sahip ve 1999 yılından 2005 yılına kadar üretilmiş olan model. Mercedes’in modern çizgilerini yansıtmaya başladığı tasarım olan W220, günümüzde bile gayet modern durmayı başarabiliyor. Eskimeyen dış tasarımının yanı sıra iç mekan özellikleri, donanımı ve marka prestiji ile tek kelimeyle cezbedici bir model.

 

Şimdi kilit soruya gelelim, 60-70 bin TL gibi bir bütçe ile, W220 S serisi alınır mı?

Biraz fantezi gibi görünse de olmayacak iş değil?

Peki neleri göze almanız gerekiyor?

Son benzin zammından sonra bunu ilk sıraya koyma ihtiyacı hissettik:

1- Yakıt tüketimi.

Mercedes S serisinin satın alabileceğiniz en küçük motorlu versiyonu 3.2 litre hacmindeki bir V6 motor. Tahmin edebileceğiniz gibi ekonomik olması pek mümkün olmayan bu 224 beygirlik benzinli üniteye LPG taktırabilirsiniz. Doğru uygulanacak bir LPG montajı bir nebze olsun S320’yi günlük kullanıma uygun hale getirebilir. Şimdi fabrika yakıt tüketim verilerine bir göz atalım.

Benzinli S320’nin 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi

şehir içinde 17,1 litre
şehir dışında 8 litre
ortalama da ise 11,5 litre yakıt tüketiyor…

Pratik kullanım sırasında, 100 kilometrede yaklaşık 15 litre LPG tüketirsiniz diye tahmin ediyoruz. Hesap size kalmış…

2- Pahalı yedek parça

Otomobilin arıza çıkartması bir yana, far kırılması, ayna kopması gibi ufak tefek hasarla atlatılan kazalar sonrasında hayli yüksek bir yedek parça maliyeti ile karşılaşırsınız. Yüksek yedek parça maliyetinde otomobilizin hem üst segment bir Mercedes olması hem de model yılı düşük olması etkili olacaktır.

3- Arıza riski

Her ne kadar bir Mercedes’te olsa, sonuçta yılların taşıyan bir otomobile biniyorsunuz. Üstelik pek çok elektronik ve mekanik donanıma sahip bir otomobil. Haliyle arıza riski de, aynı fiyat aralığındaki sıradan bir otomobile göre daha fazla olacaktır. Özellikle körükler ve paslanma sorunu…

4- Yavaş ikinci el piyasası

Son sahibi olmazsınız belki ama sıradan bir otomobile göre daha zor satacağınız kesin. Mutlaka bu otomobilinde bir piyasası var ama biraz yavaş…

 

Peki, eski bir Mercedes S serisi, tüm bunlar karşılığında size ne vaat ediyor?

Gerçekten insanı şımartacak donanımlar mesela…

-10 hava yastığı
-Airmatic
-Otomatik vites
-Hız Sabitleyici
-Elektrikli ve hafızalı koltıklar
-Dijital klima

ve günümüzdeki bir çok otomobilden çok daha zengin bir donanım

-Her şeyden önemlisi de yüksek prestij, konfor, sürüş keyfi ve yıldızı takip etme ayrıcalığı…