Milli Takım Dünya Üçüncülüğü Ardından Evine Dönüyor!

Tarih 29 Haziran 2002…

Güney Kore-Türkiye arasında gerçekleşen dünya üçüncülüğü karşılaşmasının ilk düdüğü çaldı. Ve ilk düdüğün çalmasının üzerinden 11 saniye, yani sadece bu yazıyı okuduğunuz kadar süre kadar geçmişti ki…

Hakan Şükür, Dünya Kupası tarihinin en hızlı gölünü atmıştı.

Milli takım dünya üçüncüsü olmuştu. Galiba en son o zaman ülke olarak aynı şeye bu kadar sevinip, gerçekten tek yürek olmuştuk. Gazeteler, televizyon kutlamalar için taksim meydanına çağrı yapıyordu. Bayrağını kapan herkes meydanı doldurmuş, tek yürek olmuş dünya üçüncülüğünü kutluyordu.

Teknik direktör Şenol Güneş takımın omuzlarındayken, İlhan Mansız her geçen gün artacak olan Japon hayran kitlesine alışmaya çalışıyor, Arif Erdem ise muhtemelen dönüş yolculuğunu düşünüyordu.

Ve bir gün sonra, yuvaya dönüş için yola çıkıldı.

Milli takımı Güney Kore’den İstanbul’a getirecek olan uçak, Türk Hava Yolları’na ait bir Airbus A340’dı. Bu uzun yolculuk için o dönem Türk Hava Yolları filosundaki en iyi uçaklardan biri seçilmişti. O zamanlarki adı “Aydın” olan A340 (TC-JII), henüz 2 yaşındaydı ve filodaki en iyi uçak modeliydi. Ayrıca,” Aydın” uçağına Dünya Kupası için özel bir boyama yapılmıştı.

Uzun dönüş yolu, biraz sıkıntılı geçmişti. Milli Takım, Güney Kore’nin Ulsan şehrinde kendilerini alacak olan Türk Hava Yolları uçağını bekliyorlardı ancak uçağa yapılan bomba ihbarı gecikmeye neden olmuştu. Asılsız ihbar yüzünden doğrudan Ulsan’a gelmek yerine Seul’e inmek zorunda kalan uçak 2 saat boyunca didik didik aranmıştı.

Uçak, milli takımı aldıktan sonra da aksilikler bitmemiş, bu kez teknik bir aksaklık yüzünden Taşkent’e zorunlu iniş yapılmıştı. Ne mutlu ki problem büyük değildi. Birkaç saat içersinde Taşkent meydanda gidirildi. Bu sırada milli takım ekibi de apronda gezinip hava almakla meşguldü.

Pekte sakin ve sıradan geçmeyen bu uzun yolculuğun en güzel tarafı ise, milliler yuvasına giriş yaptıktan sonra gerçekleşti. Tüm Türkiye onları dört gözle bekliyor, tüm İstanbul Havalimanı’nda karşılamaya hazırlanıyordu. Ancak, millilere ilk karşılama gökyüzünde gerçekleşti. Atmaca Filo’ya ait iki F-16, A340’ın iki yanında milli takıma escortluk yapıyor, başta oyuncular olmak üzere uçaktaki tüm yolcular pencerelere yapışmış, çok az şanslı yolcunun görebileceği manzaranın tadını çıkartıyordu.

Gerçekten, milli takımın dönüşü muhteşem olmuştu…

Türk Hava Yolları Airbus A340’ları emekli etmeye hazırlanırken, hala direnen son birkaç temsilciden birisi de, o güne şahitlik yapan, o zamanlar ki adıyla “Aydın” şimdiki adıyla “Mersin” uçağı. (TC-JII)

O güzel günden geriye kalan, hala aramızda olan niceleri var. Bunlardan biri de işte bu uçak…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

“Milli Takım Dünya Üçüncülüğü Ardından Evine Dönüyor!” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Cıvata

Yorumlar kapatıldı.