Moskova Hakkında Her Şey

Moskova soğuk, gizemli ve harika bir şehir. Yediğim içtiğim bana kalsın, şimdi size neler gördüğümü anlatacağım…

Beni Instagram’dan takip edenlerin de bildiği gibi geçtiğimiz günlerde 5 günlük bir Moskova seyahati gerçekleştirdim. Aslında ailemle gitmeyi planlıyordum fakat son anda yaşadığımız bir aksilik yüzünden tek başıma gitmek durumunda kaldım. Hem biraz kafa dağıttım hem de yeni kitabımın için bir şeyler karaladım. Şimdi detaylar…

Uçak Bileti

Rusya’nın low cost hava yolu şirketlerinden biri olan Pobeda Airlines ile yolculuğumu gerçekleştirdim. Pobeda ile ilgili farklı bir yazı yazmayı da düşünüyorum ama kısaca özetlemek gerekirse; siz sakın tercih etmeyin! Yaklaşık 400 TL’ye aldığım bilete ek olarak toplam 40 dolar da ekstra bagaj ücreti verdim. Bileti satın alırken sadece el bagajım olacağı için ekstra bagaj satın almamıştım ama Pegasus dahil tüm hava yolu şirketlerinde kabine alabildiğim bagajımı kabine almadılar. Kabin bagajı için bir ölçekleri var ki görmeyin gitsin! Utanmasalar cep telefonunuzu bile kabine alamayacaklarını söyleyip ekstra bagaj ücreti talep edecekler. O derece aç gözlüler. Tabii ki yemek de vermiyorlar. Sadece bardak su ücretsiz. Kısacası 3-5 fazla verip Türk Hava Yolları ile uçmak çok daha mantıklı. Malum çok da kısa bir uçuş değil neredeyse 3 saat sürüyor…

Vize

Biliyorsunuz Rusya, uçak krizinden bu yana yeşil pasaport dahil tüm Türk pasaportlarına vize uyguluyor. Rusya Vizesi almak ise hiç zor değil. Yılbaşından sonra gelen zam ile birlikte 170-180 dolar ücret ödeyip herhangi bir aracı firma ile vize işinizi halledebilirsiniz. Zaten bildiğim kadarı ile Rusya konsolosluğuna bireysel olarak vize başvurusu yapamıyorsunuz, mecburen bir aracı firma kullanmak zorundasınız.

  • Kimlik fotokopiniz
  • En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz
  • Bir adet biometrik fotoğrafınız
  • Aracı şirket tarafından sağlanacak olan vize başvuru formu

Hepsi bu kadar. Konsolosluğa görüşmeye gitmenize de gerek yok. İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranmıyorsanız, yaklaşık 1 hafta içerisinde vizeniz çıkmış oluyor.

Merhaba Moskova!

Moskova uzun zamandır gitmeyi düşündüğüm bir şehirdi. Hem havacılık geçmişi, hem de bir zamanlar SSCB’nin başkenti olması beni cezbeden taraflarıydı. Yaklaşık 3 saat süren uçak yolculuğu ardından buz gibi bir havada Moskova Vnukovo Havalimanı’na iniyorsunuz. Bu arada, adına Pobeda denilen şirketle uçmak gibi bir hata yaptıysanız Moskova’da otobüsle terminale taşınıyorsunuz ve otobüs dolana kadar size hayatı sorgulatacak bir soğukta bekliyorsunuz.

Pasaport Kontrol

Vnukovo Havalimanı’nda 1 saate yakın pasaport sırasında bekledim. Bu arada Ruslar sırada bekleme konusunda müthiş düzensiz ve devamlı birileri araya kaynıyor. Aynısı Türkiye’de olsa 50 kere kavga çıkar ama herkes garip bir şekilde göz yumuyor. Arkamda duran bayan doğa üstü güçleri ile benden 2 kişi önce pasaport kontrolünden geçmeyi başardı. Araya kaynamalarını çok kafaya takmayın.

Pasaport kontrolü sırasında önümde kan gövdeyi götürdü. Gözünün üstünde kaş var diye sorgu odasına gönderilen çok kişi oldu. Pasaportunda Ukrayna giriş çıkışı olan tek başına bir erkek olarak beni de sorguya göndereceklerine kesin gözüyle bakıyordum ki, hiç uzatmadan geçirdiler beni pasaport kontrolünden.

Eğer sizi sorguya alırlarsa sorabilecekleri çok az şey var;

  • Nerede kalacaksın ve otel rezervasyonun var mı?
  • Ne zaman döneceksin ve dönüş biletin?
  • Seyahat sigortan var mı?
  • Yanında yeterince para var mı?

Bu sorulara belgeli olarak cevap verebildiğiniz sürece, Putin’in kanlısı olsanız yine de sizi ülkeye alırlar.

Unutmadan; girişte size “Migration Card” diye küçük bir kağıt veriyorlar. Ülkeye girmiş olmanın rahatlığıyla “bu neymiş ya” deyip buruşturup atmak gibi bir hata yapmayın sakın! Otele giriş yaparken pasaportumdan önce bunu isteklerinde ne kadar önemli olduğunu anladım. Ayrıca Rusya’dan çıkarken de mutlaka bu kartı pasaport polisine teslim etmeniz gerekiyor.

Vnukovo Havalimanı’ndan Şehre Ulaşım

Bir çok yerde olduğu gibi Vnukovo Havalimanı’nın çıkışında da sizi taksiciler karşılıyor. Aslında niyetim 611 ya da 911 numaralı otobüslerden birine binip öyle metroya ulaşmaktı fakat hava çok soğuk olduğu için taksiye bindim.

Taksiciler genellikle Azerbaycanlı ve haliyle çok iyi Türkçe konuşuyorlar. Dil sorunu olmadığı için muhakkak pazarlık yapın. 1000 rubleden kapıyı açtılar bana, en son 500 rubleye anlaştık ve kırmızı metro hattının ilk durağına öyle gittim.

Moskova Metrosu

Gerçekten söylendiği kadar büyük ve eşsiz güzelliklere sahip. Neredeyse her durakta küçük bir müze geziyorsunuz hissine kapılıyorsunuz. Metro ile şehrin en ücra noktalarına bile kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün. Gitmeden mutlaka metro haritasını bir kağıda çıktı alın. Çıktısını aldığınız haritada metro duraklarının hem kiril alfebesiyle hem de latin alfebesiyle yazılmış olmasına dikkat edin. Bir kaç aktarmayla, kolaylıkla şehrin istediğiniz yerine ulaşacaksınız. Metro büyük ama gözünüz korkmasın, yönlendirmeler son derece başarılı ve kaybolma ihtimaliniz yok…

Moskova’da Nerede Kalınır?

Aslında her yerde kalınır. Sadece yakınlarda bir metro durağı olmasına dikkat edin. Ben Lubyanka’da kaldım ve otelimin konumu inanılmazdı. 3-4 dakika yürüyerek Kızıl Meydan’a ulaşabiliyordum. Daha ekonomik seçenekler için merkezden uzaklaşabilirsiniz.

Ayrıca Moskova çok soğuk olmasına rağmen otel çok sıcaktı. Tişörtle uyuyabiliyordum ve duş sırasında suyun ısınmasını beklemek değil soğumasını beklemek gerekiyordu. Aslında genel olarak Moskova’daki her mekan çok iyi ısıtılıyor…

Moskova Pahalı mı?

Evet, hem de baya pahalı! Daha önce Paris’e de gitmiş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, en az Paris kadar pahalı. 1 dolar yaklaşık 55 ruble ve metro bileti de 55 ruble. Yani metroya sadece 1 kez binmek 1 dolar. Bulabileceğiniz en ucuz su da 55 ruble. Yerine göre 190 rubleye’de satıyorlar. Yani sadece suya 3-4 dolar vermeyi göze almalısınız…

Moskova Yemek Fiyatları

Moskova’da aç kalacaksınız bunu en başından söyleyim. Rusya’da yemek kültürü neredeyse sıfır! Yemek fiyatları da son derece yüksek. Karşılaştırma yapabilmeniz açısından McDonalds örneği verebilirim. Big King menü için yaklaşık 300 ruble ödemeniz gerekiyor ki bu da yaklaşık 6 dolar yapıyor. Eli yüzü düzgün bir yerde yemek yiyeyim, yanında da bir şeyler içeyim derseniz 800-1000 rubleyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu da 15-20 dolar civarı bir para demek.

Nereleri Gezmeli

Moskova’da gezilebilecek çok yer var. Ama görmezseniz olmaz diyebileceğim yerlerin başında Kızıl Meydan ve civarı geliyor.

Kızıl Meydan dünyanın en ünlü meydanlarından bir tanesi ve bir sembol. Meydandaki Aziz Vasil Katedrali Rusya’nın simgesi niteliğinde. İçine girip gezmek isterseniz 500 ruble vermeniz gerekiyor ama önünde fotoğraf çektirmek bedava…

Meydan’da yer alan Lenin mozolesi de görülmesi gereken yerlerden. Ama içeri girebilmek için çok şanslı olmalısınız çünkü yılın büyük kısmında kapalı. Açık olduğu zamanlar da sadece 10.00 ile 13.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor ve inanılmaz bir sıra bekledikten sonra içeri girebiliyorsunuz. Üstelik kameralı cep telefonunuzu birine emanet etmeniz lazım çünkü içeri hiçbir görüntüleme cihazı sokamıyorsunuz.

GUN Alışveriş merkezi de, hazır meydana kadar gelmişken ziyaret etmeniz gereken bir yer. Çarlık zamanında kalan eski bir bina ve içeride çok tatlı bir atmosfer var.

Meçhul asker anıtı, Kızıl Meydan’a çok yakın bir konumda ve yürüyerek ulaşabilirsiniz. 1941-1945 arasında İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sovyet askerleri için yapılan anıt, ortasındaki dev yıldız ve yıldızın ortasındaki hiç sönmeyen ateşi ile biliniyor. Başında her daim 2 asker nöbette. Şanslıyım ki, nöbet değişimine denk geldim. Ama tarafsız bir karşılaştırma yapmam gerekirse, Anıtkabir’deki nöbet değişimi çok daha ihtişamlı ve etkileyici. Meçhul asker anıtında anlamsızca duygulanıyorsunuz. Nazi Almanyası’na karşı savaşmış ve ölmüş milyonlardan bahsediyoruz. Ve evet, eğer başaramasalardı belki de tüm insanlık faşizmin gölgesinde ezilecekti.

Meçhul Asker ve ben…

Arbat Caddesi, İstanbul’un İstiklal Caddesi’nin Moskova versiyonu. Ama İstiklal kadar kalabalık ve canlı değil. Sizi kazıklamak için bekleyen bolca hediyelik eşya satıcısı burada. Gidin ve kazıklanın, başka bir yerde hediyelik eşya bulmak çok zor…

Buralar dışında Moskova’da gezilecek yerleri sizin ilgi alanlarınız belirleyecek. Ben ekstra olarak Kozmonot Müzesi’ne ve Klasik Otomobil Müzesi’ne gittim. İkisinde de neredeyse hiç İngilizce açıklama yoktu. Yine de güzeldi.

Bunkers 42 adında bir de sığınak varmış. Sovyetler zamanında nükleer savaş durumunda kullanılmak üzere yapılmış ve bugün gezmek mümkün. Ama bir gruba katılmanız ya da grup olarak gelmeniz lazım. Bana kısmet olmadı o yüzden.

Bir de Yuri Gagarin’in ihtişamlı heykelini ve savaş müzesini görmek istiyordum ama ne yazık ki onlara da zaman kalmadı…

Monino Havacılık Müzesi

Hakkında neredeyse hiç Türkçe kaynak olmayan bu güzel havacılık müzesine gitmek de kısmet oldu. Müzeye bireysel olarak nasıl ulaşırsınız bilmiyorum ama Moskova’ya çok uzak olduğunu biliyorum. Bir tura katılabilirsiniz ama 100 küsür euro fiyat çekiyorlar. Taksiyle anlaşmak en makulu gibi. Ben Moskova’da yaşayan bir takipçimle gittim. Buradan ona da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum bir kez daha. Müzenin detayları yakında YouTube kanalımda olacak. Şimdilik bu kadar…

Aklınızda olsun…

Rusça bilmiyorsanız dil sorununu dibine kadar yaşayacaksınız. Otel ve bazı turistik yerler dışında hiç İngilizce iletişim kuramayacaksınız ve bir çok yerde vücut dilinizle idare etmek zorundasınız. Sigara satan bir yer arıyordum ve bir esnafa “I need a market to buy a cigarette” dedim. Sadece kafasını salladı. Sigara diyorum, market diyorum! Hiç İngilizce bilmiyor olabilirsin ama şu iki kelimeyi de mi anlamıyorsun be adam! İki yan dükkanında varmış işte!

Eğer kışın gidiyorsanız üşümeyi göze alın! Moskova tahmin ettiğinizden daha soğuk.

Sosyalist dönemin ruhunu arıyorsanız bulamayacaksınız. Moskova artık alabildiğine kapatalist! Eğer eski rejimin hayaletini arıyorsanız sizin için doğru adres Belgrad…

Uçakta “uçak kazaları kitabı” okumak eminim iyi bir seçenek olacaktır. Yolda kitabımı okuyun :)

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir başka şehirde tekrar görüşmek dileğiyle…