#MS804 Mısır Havayolları Kazası (19 Mayıs 2016)

Dünya, 19 Mayıs 2016 sabahına Akdeniz’in ortasından gelen kötü bir haberle uyandı.

Mısır Havayollarına ait bir Airbus A320, taşıdığı 66 kişiyle beraber bir anda radar ekranlarından kayboldu. Uçağın başına tam olarak ne geldiği halen bilinmiyor. Şimdi neler bildiğimize bir göz atalım.

1- Şu ana kadar bildiklerimiz

Paris-Kahire seferini gerçekleştiren uçakta 56 yolcu ve 10 mürettebat olmak üzere toplam 66 kişi bulunuyordu. Yolculuğunun büyük bölümünü tamamlayan uçak kısa bir süre sonra iniş için alçalmaya başlayacaktı ki yerel saatle 02:45’te radar ekranlarından kayboldu. Uçak kaybolduğu sırada 37 bin feet irtifadaydaydı ve hiçbir acil durum çağrısı yapmadı. Yunan kaynakları tarafından uçağın Yunanistan’ın Kerpe Adası yakınlarında Akdeniz’e düştüğü açıklandı.

2- Airbus A320 Ailesi

Boeing 737 serisinin ardından dünyanın en popüler yolcu jeti olma özelliğini taşıyor. 1987 yılında ilk uçuşunu yapan Airbus A320 modern dünyanın en gelişmiş ürünlerinden bir tanesi. Ama son dönemde adı birçok kazaya karıştı. Kısaca hatırlamak gerekirse:

28 Aralık 2014: AirAsia’ya ait bir Airbus A320 Java Denizi’ne düştü. 162 kişi hayatını kaybetti.

24 Mart 2015: Germanwings’e ait bir Airbus A320 Güney Fransa’da dağlık bir bölgeye düştü. Uçakta bulunan 150 kişiden kurtulan olmadı.

31 Ekim 2015: Rus Metrojet şirketine ait bir Airbus A321, Mısır’dan Rusya’ya giderken Sina Çölü’ne düştü. 224 kişi hayatını kaybetti.

3- Kazaya karışan uçak

Kazaya karışan Airbus A320 (reg. SU-GCC) 12 yaşındaydı. Üretildiği günden bu yana el değiştirmeyen ve sadece Mısır Havayolları tarafından uçurulan uçak 2003 yılının Kasım ayında operasyona başlamıştı.

4- Operastör Şirket Mısır Havayolları

Mısır’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Mısır Havayolları, 1932 yılında kuruldu. Filosunda toplam 63 uçak bulunuyor. Şirket tarihindeki en dikkat çekici kaza-kırım olayı 31 Ekim 1999 tarihinde yaşandı.

Kahire-New York seferini yapan Mısır Havayolları’na ait bir Boeing 767, taşıdığı 217 kişiyle birlikte Atlantik Okyanusu’nun serin sularına gömüdü.. Kazanın sebebi ise çok çarpıcı. Uçağı uçuran pilotlardan bir tanesi, kokpitte yalnız kaldığında intihar etmek için kullandığı uçağı düşürmeyi seçmiş.

5- Terör saldırısı olabilir mi?

Uçak seyir irtifası olan 37 bin feet yükseklikte iken hiçbir acil durum çağrısı yapmadan kayboldu. Uçuşun en güvenli evresi olan düz uçuş esnasında, uçakta bir teknik arıza yaşansa bile pilotların mücadele etmek için yeterli zamanı vardır. En azından durumu hava trafik kontrolörü ile paylaşırlar. Uçaktan hiçbir acil durum çağrısı gelmemesi ve 37 bin feet irtifada iken radar ekranından bir anda kaybolması terör saldırı ihtimalini güçlendiriyor.

6- Bundan sonra ne olacak?

Benzer olaylarda olduğu gibi, uzun bir araştırma süreci sonunda dün gece neler yaşandığını öğrenmemiz mümkün olacak. Öncelikle uçağın enkazına ulaşılacak ve mümkün olan her detay göz önüne alınarak olayın nedenleri ortaya konulacak.

Havacılığın korkunç yüzüyle tekrar karşılaşmamak dileğiyle…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

34 yıl sonra bulunan uçak enkazı Tarih 18 Aralık 1977… İsviçre merkezli SATA’nın (SA de Transport Aérien) 730 sefer sayılı uçuşu normal başlamıştı. Caravelle tipi uçak, Cenevre ...
Pilotlar neden çok iyi İngilizce bilmeli? "Kaptan pilotun İngilizcesi iyi değildi ve bu yüzden tüm iletişim yardımcı pilotun sorumluluğundaydı." Eğer pilot olmak gibi bir hayaliniz varsa, yap...
Bir DC-10 On Binlerce Parça Oldu! Başlık tüylerinizi diken diken edebilecek kadar korkunç. İlk etapta bir uçak kazasından bahsediliyor zannedebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz. Geçmişte k...
Bitlis’te Düşen İngiliz Uçağı Ne Taşıyordu?... Bugün Süphan Dağı'na düşen bir kargo uçağının ardında bıraktığı esrarın peşinden koşacağız... Soğuk savaş yılları ne kadar çok sevdiğimi daha önce de...
36 Sene Sonra Aynı Kare Tam 2 sene önce bugündü... 2012 yılında babam Hüseyin Gök ile birlikte, Isparta'ya ilginç ve anlamlı bir ziyaret gerçekleştirmiştik. 19 Eylül 1...