New York – Londra arası nasıl 1 saat 54 dakika sürer?

Pilot: Radar, iyi günler, Hava Kuvveleri Blackbird, FL600 (60 bin feet!) için izin istiyorum.

Kontrolör (alaycı bir tonla): Efendim, eğer başarabilirseniz FL600 için serbestsiniz.

Pilot: Hava Kuvvetleri Blackbird, FL800’ı (80 bin feet!!!) terkedip FL600’a alçalıyorum…

1970’li yıllar ve SR-71 kokpitinde sıradan bir gün…

1960 yılının 1 Mayıs’ında, ABD’ye ait U-2 tipi casus uçaklardan biri, Sovyetler tarafından düşürülmüştü. Soğuk savaş tarihine U-2 krizi olarak geçen bu olay sonunda, bilgi toplama faaliyetleri için yeni bir ihtiyaç doğmuştu.

U-2, iyi bir casus uçaktı, çok yüksekten uçmayı başarabiliyordu ama yavaştı. Hem çok yüksekten uçabilen, hem de çok hızlı bir casus uçak ihtiyacı sonucunda sahneye SR-71 çıktı.

SR-71, Atlas Okyanusu üzerinde, 73 bin feet (22 bin metre) irtifada...
SR-71, Atlas Okyanusu üzerinde, 73 bin feet (22 bin metre) irtifada…

İlk uçuşunu 1964 yılında yapan, 1966 yılında hizmete giren ve 1999 yılına kadar kullanılmaya devam eden SR-71, 2016 yılı itibariyle halen en hızlı jet uçağı unvanını korumaktadır. SR-71 Mach 3,3 yani saatte 3500 kilometre hıza ulaşabilen, 85 bin feet yani 25 bin metre irtifaya tırmanabilen, gerçekten uç noktalardaki bir makine olarak akıllara kazandı.

613px-Lockheed_SR-71_Blackbird

Radara yakalanmıyor, yakalansa bile herhangi bir füze ne onun yüksekliğine çıkabiliyor ne de hızına yetişebiliyordu. Üzerindeki sistemler sayesinde, yerden kilometrelerce yükseklikten uçarken bile, bir golf topunu ayırt edebilecek kadar hassas görüntülemeler yapıyor ve saatler içinde binlerce kilometrekarelik alanları tarıyordu.

1974 yılına gelindiğinde, bu çok gizli silahla biraz gösteriş yapmanın vakti gelmişti. SR-71, İngiltere’de düzenlenecek olan bir havacılık fuarına katılacaktı. Peki, tüm zamanların en hızlı jeti ile yapılan transatlantik yolculuk nasıl geçmişti?

Tarih 1 Eylül 1974

SR-71, fuara katılmak için ABD’den yola çıkıyor. New York üzerinde belirlenen hayali bir kapıyı 80 bin feet irtifadan geçerek Atlas Okyanusu üzerine açılıyor ve Londra’ya ilerlemeye başlıyor. Yolun tam ortasında yavaşlamak ve alçalmak zorunda kalıyor çünkü sesten 3 kat daha hızlı uçuran iki jet motoru doymak nedir bilmiyor. KC-135 tipi tanker uçağın arkasına geçip yakıt ikmaline başlıyor.
800px-Boeing_KC-135Q_refueling_SR-71
Şunu da belirtmekte fayda var ki, SR-71 pilotları için en zor olanlarından biri de yakıt ikmalleriydi. Çünkü sesten üç kat hızlı uçması için tasarlanmış bir yapıyı bir tanker uçakla eşit hızda uçurmak gerçekten pilotları zorluyordu.

Yakıt ikmali sonrasında tekrar irtifa kazanan ve hızlanan SR-71, Londra üzerindeki hayali kapıyı 80 bin feetten irtifada geçiyor. Saatte 2907 kilometre ortalama hızla uçan ve New York – Londra arasında arasınki 5 bin 575 kilometrelik mesafeyi 1 saat 55 dakikada aşan SR-71, rekorlarına bir yenisini daha ekliyor.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Üçüncü Dünya Savaşı’na Ramak Kala! General MacArthur: Kuzey Kore’ye destek olmak için savaşa dahil olan Çin’i durdurmamız lazım. Mançurya’ya atom bombası atalım? Truman: Üçüncü Dünya S...
Trajedinin ardından; 150 Cesede 1 Gece Boyunca Bek... Düşünün, havada yer etmiş ve dağılmak bilmeyen kesif bir jet yakıtı kokusu, demir yığınları ve 150 kişinin parçalanmış cesetleri arasında koca bir gec...
Tupolev Tu-204 Gökyüzünde çetin bir rekabet var. Bu rekabette Rusların en güçlü silahlarından biri Tu-204. Amerika, Avrupa ve Rusya çoğu alanda olduğu gibi gökyüz...
Kabinde Siyasi Kavga Kaptan pilot Hüseyin Uçar Yıl 1954, yer Van… Türk Hava Yolları’nın (o zamanki adıyla Devlet Hava Yolları) TC-TUG tescilli DC-3 uçağı, Van-Diyar...
Ay’a en son ne zaman gidildi? Ay'a ilk kez ne zaman gittiğini çok biliyoruz. Peki, insan oğlu aya en son ne zaman gitti? İlkler unutulmuyor, orası kesin. Neyin, ne zaman son olaca...