“O” Uçağın Sahibi Tekrar Havayolu Şirketi Kuruyor!

Soma‘da yaşanan faciadan sadece 5 ay sonra bu kez acı haber Karaman’dan geldi. Ders almak, önlem almak? Ne yazık ki o kadar uzakmışız ki bunlardan…

Simdi bunun konumuzla ilgisi ne diye soracaksınız. Bekleyin…

Yavuz Çizmeci, Çinli ortakları ile birlikte, “MyJet” isimli, tarifeli seferler düzenleyecek yeni bir havayolu şirketi kurma yolunda. (Kaynak)

Eee? Bize ne?

Önce biraz Yavuz Çizmeci’yi tanıyalım. Daha önce ismini nerelerde duyduk bir hatırlayalım.

30 Kasım 2007 tarihinde Isparta’da düşen uçağı hatırlayın. Atlasjet tarafından World Focus Havayolları’ndan kiralanan uçak, Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşmüş ve 57 kişi hayatını kaybetmişti. Kazayı önleyebilecek olan GPWS isimli donanım TC-AKM tescilli McDonnell Douglas MD-83’de faal değildi. Yani bozuktu. Uçuşun ilk ve son evresi için hayati öneme sahip flaplar da arızalıydı. Yani uçak neresinden tutsanız elinizde kalacak durumdaydı ve yinede İstanbul-Isparta arasında yolcu taşıması için o gece sefere verilmişti.

Yavuz Çizmeci?

Geliyoruz…

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy’un dikkat çeken bazı ifadeleri geçtiğimiz Temmuz (2014) ayında basına şu şekilde yansımıştı. (Kaynak)

“Uçağın ana kaza nedeni pilotaj hatası. Çünkü kodlamalar yanlış girilmiş. Uçak olmaması gereken bir yerde. İkinci bir konu, yere yaklaşım cihazı arızalı. Ve bu cihaz Hannover’in raporunda da yazılı, 15 gündür arızalıymış. Tüm pilotlar bunu bilerek uçmuşlar. Çünkü alet bu uçağa takıldığında arıza kaydı vermiş. Bunu teknisyen ve pilotlar bilerek teslim almışlar. Uçakların sahibi konumundaki Yavuz Çizmeci’nin bu konulardan bi haber olma olasılığı sıfır.

Yukarıda da okuduğunuz gibi, World Focus Havayolları’nın ortağı Yavuz Çizmeci o gece düşen uçağın sahibiydi. Bir dolu teknik aksaklık ile havalanan o uçağın sahibi Yavuz Çizmeci, şimdi tekrar yolcu taşımaya hazırlanıyor.

Olay bundan ibaret. Bu durum bana hiç normal gelmiyor. Size normal geliyorsa, zamanınızı çaldığım için özür dilerim.

İki gün sonra yine bir dolu teknik arıza yüzünden bir yolcu uçağımız düşerse ‘düşmek uçağın fıtratında var’ der ve çıkarız işin içinden, değil mi?

“Bakınız 1977 yılında, Tenerife Adası’nda” falan diye de ekleriz, olur biter…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

36 Sene Sonra Aynı Kare Tam 2 sene önce bugündü... 2012 yılında babam Hüseyin Gök ile birlikte, Isparta'ya ilginç ve anlamlı bir ziyaret gerçekleştirmiştik. 19 Eylül 1...