Öncesi ve Sonrası (2. Dünya Savaşı)

Aslında bu tarz fotoğraflar, yani yıllar öncesine ait bir karenin çekildiği yerin günümüzdeki halini gösteren fotoğraflar her zaman etkileyici olmuştur. Ama işin içine insanlık tarihinin en büyük çatışması olan ikinci dünya savaşı girince, ortaya çıkan çalışmalar daha da heyecan verici bir hal alıyor!

Geleceği göremiyoruz, orası kesin. Ama bugün, geçmişin geleceği değil midir aslında? Kesinlikle öyledir. O zaman şimdi, geçmişe gidelim ve geleceğe göz atalım…

ww2 2

İlk fotoğraf Belçika’dan. Küçük bir Belçika şehri olan Stavelot’ta, aynı noktadan çekilen iki ayrı kareyi görüyorsunuz. İlk fotoğraf 1944 yılının Aralık ayından. Savaş Avrupa’da tüm yıkıcılığı ile devam ederken, yerde yatan bir Alman askerini görüyorsunuz. İleride ise hurdaya dönmüş bir askeri araç, muhtemelen bir tank duruyor. Etraf bomboş. Yerde yatan Alman askeri ve fotoğrafı çeken kişi dışında ortalıkta kimse gözükmüyor.

Ve yıllar sonra, aynı noktadan, aynı açıyla bir fotoğraf daha çekiliyor. Alman askerinin yanı başında yattığı taş aynen yerinde. Üzerinde sokak lambası olan çıkıntı da olduğu yerde. Hatta binaların görünüşünde bile büyük değişiklikler olmamış. Sadece, o gün cesetler ve hurda tanklar dışında hiçbir şey olmayan o meydanda, bugün park etmiş otomobilleri görüyoruz.

ikinci-dunya-savasi-varsova

Varşova’nın en eski meydanlarından bir tanesini görüyoruz. Savaşın en çok etkilediği şehirlerden bir tanesi olarak akıllara kazınan Varşova, fotoğraf da görüldüğü gibi Almanlar tarafından yerle bir edilmiş.

Ama geride kalan gri savaş yıllarına inat, bugün aynı binalar rengarenk. Ölüm kokan duvarlar, şimdi ilham veriyor ve bu iki fotoğraf ister istemez yine aynı bilindik cümleyi kurduruyor; nereden, nereye…

ww28

Polonya’nın Gdańsk(Danzik) şehrine ait bir silüet görüyorsunuz. Yüzyıllar boyunca Polonya ve Almanya arasında paylaşılamayan bu şehir, aslında bir yerde İkinci Dünya Savaşı’nında başlangıç noktası olmuştur. Savaş sırasında, bu şirin liman kentinin ne kadar büyük bir hasar aldığını görüyorsunuz.

Bugün ise, her şey olması gerektiği gibi. Ya da en azından öyle görünüyor. Toparlanma aşamasında her şey o kadar aslına sadık kalınarak yerli yerine konulmuş ki, sanki şu an gördüğünüz fotoğraf savaştan önce çekilmiş gibi…

tank

Bu fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, yani soğuk savaş döneminde çekilmiş. Doğu ve batı olarak ikiye ayrılan bir ülkenin, ikiye ayrılan şehri Berlin’deki bir Amerikan Ordusu kontrol noktasının fotoğrafına bakıyorsunuz. Önce bir sınırla, sonra bir duvarla ayrılan şehrin iki yakası ideolojik olarak birbirine o kadar uzaktı ki, o yüzden savaş sonrasında bile hala caddelerde tank görmek ilginç değildi.

Şimdi aynı yerde, aynı konteyner turistik amaçlı duruyor? Sırf soğuk savaş atmosferini biraz olsun hissedebilmek için Berlin’e taşınabilirim!

hitler4

Tarih 17 Mayıs 1941 ve savaşın önünde uzun bir yol var. Evet, otomobilin üzerindeki kişi Adolf Hitler. Belçika’nın Bastogne kentinde, Mareşal Gerd von Runstedt’i karargahında ziyaret etmek için gelmiş ve Gar Caddesi’nde insanları selamlıyor.

Ve yıllar sonra aynı binalar, aynı cadde. Şimdi Bastogne’deki insanlar, bir dönem tarih sahnesinin en acımasız katilinin kullandığı o güzargahı, yani Gar Caddesi’ni habersizce her gün

İkinci dünya savaşı, insanın insanı vahşice katlettiği ilk savaş değildi. Ne yazık ki son da olmadı. Ama biz yine de iyi niyetli temennilerimizi dile getirelim; insanlığın bir daha böyle acılar yaşamaması dileklerimle, bir sonraki videoda görüşürüz, kendinize iyi bakın…