Pilot maaşları ne kadar?

Pilot maaşları garip bir şekilde herkes tarafından merak edilmekte. Ben de, küçük çaplı bir araştırma yaparak pilotların ne kadar maaş aldığı ile ilgili bir şeyler hazırladım.

Kimsenin parasında pulunda gözümüz yok ama bu tarz içerikler çok tıklanıyor. O yüzden biraz reyting kaygısı ile böyle bir yazı hazırlıyorum. Hadi başlayalım…

Bazı hava yolu şirketlerindeki pilot maaşlarını ortalama olarak size aktaracağım. Ortalama diyorum çünkü bir hava yolu pilotunun maaşı fazla uçuş saati, çalıştığı uçak tipi, gittiği yatılar ve benzeri birçok değişken ile hesaplanıyor.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları’nda bir kaptan pilot maaşı yaklaşık 25 bin TL. Yardımcı pilot ise yaklaşık 14 bin TL almakta.

Emirates

Şirkete yeni girmiş bir First Officer, yani yardımcı pilot 30 bin dirhem yani yaklaşık 25 bin TL ile işe başlıyor.

Emirates’in kaptan pilot maaşı ise yaklaşık 45 bin dirhem yani 38 bin TL…

Bu rakamlar, aylık 85 saat yani hiç ekstra uçuş yapmadan ödenen bedeller. Yani bu rakamların üzerine fazla uçuş saatleri ve yatılar için aldıkları ekstra ödenekler de ekleniyor. Kaptan maaşının Türk parasıyla 60-70 bin TL’leri bulduğunu tahmin ediyorum.

Emirates’te bir de şöyle bir güzellik var ki şirket size ev veriyor. Bu ev, şirketteki statünüz ve çocuk durumunuza bağlı olarak lüks bir villa bile olabiliyor. Ayrıca Dubai’de Emirates çalışanlarına ekstra bir saygı ve sevgi duyulduğunu da ekleyelim. Yani hayat Emirateslilere güzel…

Lufthansa

Lufthansa’nın kaptanları ortalama 12 bin euro, yardımcı pilotları ise ortalama 7 bin euro alıyor. Yani yine hiçbir ekstra olmadan Lufthansa kaptanı 40 bin TL yardımcı pilotu ise 23 bin TL alıyor.

Ama tekrar tekrar söylüyorum ki bu rakamlar çok afaki rakamlar. Yine de, ya bu pilot abiler ne kadar kazanıyor diye merak ediyorsanız kafanızdaki soru işaretleri bir nebze cevap bulmuştur diye tahmin ediyorum.