Pilotlar neden çok iyi İngilizce bilmeli?

“Kaptan pilotun İngilizcesi iyi değildi ve bu yüzden tüm iletişim yardımcı pilotun sorumluluğundaydı.”

Eğer pilot olmak gibi bir hayaliniz varsa, yapmanız gereken ilk şeyin İngilizce seviyenizi yukarılara taşımak olduğunu ilk kez benden duymuyorsunuzdur diye tahmin ediyorum.

Dikkat ettiyseniz hem Türk Hava Yolları Akademi hem de pilotaj eğitimi veren ya da pilot istihdam eden kuruluşların neredeyse hepsi için TOEFL, IELTS sınavlarından alınması gereken yüksek notlar, İngilizce sözlü mülakatlar falan havada uçuşuyor.

Havacılığın dili İngilizcedir ve eğer kokpitte olmak istiyorsanız İngilizce bilmeniz değil, çok iyi İngilizce bilmeniz gerekiyor.

Peki ama neden?

Önce Çin Havayolları’nın 981 sefer sayılı uçuşuna konuk oluyoruz. Aşağıdaki videoda dinleyeceğiniz konuşma New York John F. Kennedy Havalimanı yer kontrol ve Çin Havayolları’nın 981 sefer sayılı uçuşu arasında geçiyor. Uçak park pozisyonunda. Kule, taksi için gerekli talimatları veriyor ancak aldığı karşılık çok şaşırtıcı. Çin Havayolları pilotu resmen ne söylenileni anlıyor ne de söylemek istediğini söyleyebiliyor. Sonra ortaya uzun zamandır havacılar tarafından alay konusu olan, gülünüp geçilen bu video çıkıyor.

Güldük geçtik…

Şimdi işin pekte komik olmayan tarafına geliyoruz.

Tarih 25 Ocak 1990…

Kolombiyalı Avianca Havayolları’na ait bir Boeing 707-300, Medellin aktarmalı olarak Bogota-New York seferini gerçekleştiriyordu. 52 sefer sayısı ile sorunsuz bir şekilde New York John F. Kennedy Havalimanı’na yaklaşmaya başlayan uçak seferini tamamlamaya hazırlanıyordu.

Ancak o gece New Yorklu hava trafik kontrolörleri için işler son derece karmaşık bir haldeydi. Kötü hava koşulları tüm trafiği olumsuz etkiliyordu ve havayolu şirketlerince kontrolörlere mümkün olduğunca az uçuşun iptal edilmesi ya da başka bir havalimanına yönlendirilmesi konusunda baskı yapılıyordu. John F. Kennedy Havalimanı’na inmek için sıra bekleyen pek çok uçak New York semalarında havada tur atmaktaydı.

Tur atmaya başlayan uçaklar arasında Avianca’ya ait Boeing 707’de bulunuyordu. Kokpitte kule ile iletişimi sağlayan kişi yardımcı pilottu. Çünkü öyle olmak zorundaydı! Bilin bakalım neden?

Kaptan pilotun İngilizcesi iyi değildi ve bu yüzden tüm iletişim yardımcı pilotun sorumluluğundaydı. Yardımcı pilot, yakıtlarının azalmaya başladığı konusunda kuleyi uyarmıştı. Bu sırada Boeing 707’yi yönlendiren kontrolör de nöbeti bir başka arkadaşına devrediyordu. Ancak, devir teslimi sırasında Avianca uçağının yakıtı konusunda gerekli uyarı yapılmamıştı.

İniş sırası 707’ye geldiğinde düşük görüş mesafesi ve hava koşulları buna müsaade etmedi. Pas geçmek zorunda kalan 707 tekrar havada tur atmaya başladı. Bu sırada uçuş mühendisi 5 dakikalık yakıt kaldığı konusunda pilotları uyardı. Bu uyarı üzerine yardımcı pilot kule ile temasa geçerek “priority” talep etti.

Tekrar yaklaşmaya başlayan Avianca uçağı, fazlasıyla alçak kalmıştı. Piste 4 kilometre kala 200 feet irtifaya kadar alçalan uçak bir kez daha pas geçmek zorunda kaldı. Kaptan pilot tekrar yükselmek için motorlara tam güç verdiğinde zaten bitmek üzere olan yakıtın son damlaları kalmıştı.

Uçak, ikinci kez pas geçtikten kısa bir süre sonra yakıtsız kaldı ve dört motoru da durdu. Uçak zengin bir muhit olan Cove Neck’te engebeli bir araziye düştü. Uçağın yakıt depoları boş olduğu için infilak etmemişti. 149’u yolcu, 9’u mürettebat olmak üzere 158 kişiden 73’ü hayatını kaybetmişti.

Uçuş 52'nin enkazı
Uçuş 52’nin enkazı

 

Uçak kazaları tek bir sebepten dolayı meydana gelmez, birden çok nedenin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu olayda da kazanın oluşum sürecinde etkili pek çok faktör vardı. Ticari kaygılar nedeniyle hava trafik kontrolörleri üzerinde baskı kurulması, Avianca uçağını yönlendiren kontrolörün görevini bir başkasına devrederken uçağın durumu ile ilgili bilgi vermemesi, kötü hava koşulları sebepler arasında sayılabilir. Ama en çok dikkat çeken nokta Avianca’nın kaptan pilotunun yetersiz İngilizce seviyesi ve yardımcı pilotunun yakıt durumu nedeniyle kuleden “priority” talep etmesiydi. Bu kelime olayın iki tarafı olan kule ve yardımcı pilot için farklı anlamlar ifade ediyordu. Kelime anlamı “öncelik” olan bu kelime kuleyi durumun yeterince ciddi olduğuna ikna etmemişti. Avianca kokpitinde ise durumun aciliyetinin anlaşıldığı inancı vardı. En nihayetinde Avianca’ya ait yaşlı Boeing 707’nin içinde bulunduğu acil durum kontrolöre doğru aktarılamamış, bu yüzden kontrolör de gereken hassasiyeti gösterememiş ve 73 kişinin hayatına mal olan bir kaza yaşanmıştır.

İletişim sorunlarının ne büyük felaketler doğurabileceğini daha önce Tenerife Faciası’nda da görmüştük. İletişim sorununa neden olabilecek en temel şeylerden biri de şüphesiz ki yetersiz İngilizce seviyesidir.

Sanırım bu yüzden pilotlar çok iyi İngilizce bilmeli…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

#MS804 Mısır Havayolları Kazası (19 Mayıs 2016)... Dünya, 19 Mayıs 2016 sabahına Akdeniz’in ortasından gelen kötü bir haberle uyandı. Mısır Havayollarına ait bir Airbus A320, taşıdığı 66 kişiyle be...
Uçak kazasından kurtulmak… Uçak kazasından kurtulmak mümkün mü? Kesin bir yolu yok ama şans sizinle birlikteyse evet... Bir uçak kazası genellikle çok kaotik sonuçlar doğurur. ...
Bir Pilot Kaç Kez Uçak Düşürebilir? Bazı hataları, hayatta sadece bir kez yapabilirsiniz. Kullandığınız uçağın düşmesi de, sadece bir kez yapabileceğiniz hatalar arasındadır. Tabii bir m...
Dünyanın En Genç Havayolu Pilotu Uzun bir uçak yolculuğu için hazırsınız. Kapılar açılıyor ve uçağa alınıyorsunuz. Ön kapıdan girdiniz ve tam kokpit kapısının olduğu yerden geçerken, ...
Pilot maaşları ne kadar? Pilot maaşları garip bir şekilde herkes tarafından merak edilmekte. Ben de, küçük çaplı bir araştırma yaparak pilotların ne kadar maaş aldığı ile ilgi...