Porsche’nin Sırları Açığa Çıkıyor!

Porsche, SUV segmentinde çok ses getiren modeli Cayenne’yi 2002 yılında piyasaya sürdüğünde herkes çok şaşırmıştı. Spor otomobiller ile ün yapmış bir marka, nasıl olur da bir “jip” üretirdi?

Cayenne modeli her ne kadar bir SUV olsa da, motor seçenekleri ve sürüş dinamikleri açısından hiçte hantal sayılmayacak bir modeldi. Hatta bazı Porsche fanları tarafından fazlasıyla sevildi ve piyasaya çıktıktan kısa süre sonra herkes onu bağrına bastı, kimse ona üvey Porsche muamelesi yapmadı.

Ama Porsche fanatiklerinin gerçekleşmesinden korktuğu bir ihtimal daha vardı; DİZEL PORSCHE!

Cayenne piyasaya çıktıktan sonra bir basın toplantısında Porsche yetkililerine dizel motorlu Porsche üretip üretmeyecekleri ile ilgili bir soru sorulmuştu. Porsche yetkilileri kendilerinden emin bir şekilde “hayat 5000 devirden sonra başlar” gibilerinden bir cevapla karşılık vermişti. Nitekim, SUV pazarı dizel motorlu modeller ile coşarken (X5, Q7, Range Rover Vogue ve Sport) Cayenne’nin ilk nesli ve onun makyajlı versiyonu asla dizel motor ile üretilmedi.

Ancak 2009 yılının başlarında Porsche fanlarının korktuğu başına geldi. Yenilenen Cayenne modeli, 3 litrelik dizel motor seçeneğini de barındırıyordu. Çok geçmeden, 2010 yılında sedan Panamera modeli piyasaya çıktı. 2011 yılında Panamera’da dizel motor ile üretilmeye başlandı. 2 sene içinde, Porsche logosu taşıyan iki adet dizel motorlu model ortaya çıkıvermişti.

Neyse çok uzattım. Şuraya geleceğim onun için debeleniyorum; aslında Porsche niyeti çok önceden bozmuş sayın Porsche tutkunları.

Porsche 989 prototipi
Porsche 989 prototipi

1988 yılında sedan bir Porsche modelinin hayali kurulmaya başlanmış. Panamera modelinin tohumları ta o yıllarda atılmış. Porsche 989 olarak adlandırılan model, sadece prototip olarak 1 adet üretilmiş. Seri üretime geçmesi halinde şimdiler çok popüler olan yeni bir segmenti (performans-sedan) o yıllarda ortaya çıkaracak olan Porsche 989, V8 bir güç ünitesi ile en az 300 beygir güce sahip olacaktı. Riskli bulunan ve rafa kaldırılan 989 projesinden sonra prototip otomobilin fotoğrafları yıllar sonra basına sızdı. Şu an internette dolaşan çok az sayıda Porsche 989 fotoğrafı var. Ama umuyorum ki yarından itibaren bu sayı artacak.

Fotoğraf yabancı forumlardan birinde paylaşılmış. Büyük gizlilikle saklanan prototip modellerin nadir fotoğraflarından biri. Umuyorum ki yakın zamanda daha çok Porsche 989 fotoğrafı göreceğiz.
Fotoğraf yabancı forumlardan birinde paylaşılmış. Büyük gizlilikle saklanan prototip modellerin nadir fotoğraflarından biri. Umuyorum ki yakın zamanda daha çok Porsche 989 fotoğrafı göreceğiz.

17 Eylül 2014 – 11 Ocak 2015 tarihleri arasında, Stuttgart’a bulunan Porsche Müzesinde çok özel bir etkinlik gerçekleştirilecek. “Project: Secret!” isimli etkinlikte Porsche, bazı prototip modellerini sergileyecek. Boxster modelinin atası sayılabilecek Porsche 984’ün prototipi, 924 modelinin prototipi, 995 modelinin prototipi ve tabii ki 989 modelinin prototipi ziyaretçiler ile buluşacak. Umuyorum ki, Porsche’nin bu gizli kalmış dünyası ile ilgili birçok yeni fotoğrafa kavuşmuş oluruz.

Porsche 984 prototipi
Porsche 984 prototipi

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Yeni Panamera’nın Ayak Sesleri Hem dünyada hem de Türkiye pazarında ciddi satış rakamlarına ulaşan Porsche Panamera, ikinci jenerasyonu ile kullanıcıya sunulacak. 2016 ya da 2017’de...