Putin’in Yakışıklı Ilyushin Il-96’sı

Aslına bakarsanız o “Rusya Devlet Başkanlığı Uçağı” ama uzun zamandır ülkenin başındaki isim Vladimir Putin olunca, yakışıklı Ilyushin Il-96 da zihnimizde onunla özdeşleşti…

Bildiğiniz gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Türkiye’ye geldi. Akşam üzeri Ankara Esenboğa Havalimanı’na inen Putin ve heyetini yoğun bir program bekliyor. Suriye meselesi ve S-400 başta olmak üzere görüşülmeyi bekleyen pek çok konu var. Ama biz bugün daha farklı bir şey hakkında konuşacağız.

Akşam üzeri Putin ve heyetini taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptığında pek çok Türk televizyonu canlı yayındaydı. Havalimanında karşılama seromonisi için hazırlıklar yapılırken ekranda uzunca bir süre Rusya Devlet Başkanlığı Uçağı olan Ilyushin Il-96’yı gördük. Genellikle, devlet liderlerinin uçakları konuşulmaya başlandığında hep Air Force One, yani ABD Başkanlık Uçağı konuşulur ama dünyanın diğer tarafının, Rusya’nın Devlet Başkanlığı Uçağı’nın da ondan aşağı kalır yanı yok.

-O bir Ilyushin Il-96!

Oldum olası bana hep sempatik gelen bu model 1992 yılında kullanılmaya başlanmış. Ne yazık ki Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecine denk gelen piyasaya çıkma aşaması, onu hep batılı rakiplerinin gölgesinde bırakmış ve yalnızca 30 adet üretilmiş. Bir zamanlar Aeroflot bu uçaklardan kullanıyordu ve bazı şanslı çocuklar (ben mesela) Atatürk Havalimanı’nda bu güzel kuşun gümbürtüsünü dinleme şerefine erişti.

-10 tane var!

Üretilen 30 uçaktan 15 tanesi günümüzde aktif olarak kullanılıyor bu 15 uçağında 10 tanesi de Rusya Devlet Başkanlığı filosunda uçuyor. 1 Uçak üretici Ilyushin filosunda testler ve ar-ge için kullanılırken günümüzde uçağın tek sivil kullanıcısı Küba, Küba Hava Yolları 4 adet Il-96’nın operasyonlarını devam ettiriyor.

-Rossiya Hava Yolları tarafından işletiliyor.

Bence en ilginç detay bu çünkü devlet filosunu bayrak taşıyıcı şirket Aeroflot değil Rossiya Hava Yolları işletiyor. Rusya’nın devlet uçakları filosu çok geniş, 50’den fazla uçak mevcut ve toplam değerlerinin 1 milyar doların üzerinde olduğu biliniyor.

-Putin’in geldiği uçak 1 sene önce kullanılmaya başlanmış.

Putin’i Türkiye’ye taşıyan uçak RA-96022 tescilli uçak Temmuz 2016’da kullanılmaya başlanmış.

-75 bin dolarlık tuvalet…

Ve tabii ki Putin’in uçağı da her başkanlık uçağı gibi fazlasıyla lüks detaylara sahip, içinde banyosu da olan tuvalet bölümü için 75 bin dolar harcandığı gibi bir dedikodu var.

-Son olarak; evet Putin uçak kullanabiliyor…