Rusya Hava Kuvvetleri Ne Kadar Güçlü?

Rusya Hava Kuvvetleri’nin kaç askeri uçağı var? En güçlü silahları hangisi?

Rusya ile yaşadığımız uçak krizinden bu yana, arkadaş çevremden sıkça bu konuyla ilgili soru aldım. Yani herkes içten içe bunu merak ediyordu. Lütfen beni savaş çığırtkanlığı yapmakla suçlamayın ama pazartesi günü yaşanan krizin ardından akıllarda tekrar bu ve buna benzer sorular dolanmaya karar verdi. Evet, sizde merak ediyorsunuz; Rus Hava Kuvvetleri ne kadar güçlü?

Henüz Rusya bir imparatorluk iken kurulan Rus Hava Kuvvetlerinin tarihi 1909 yılına kadar dayanıyor. Sovyetler Birliği kurulduktan sonra “Red Air Force” yani kızıl hava kuvvetleri adını almıştır. Ayrıca deniz havacılık, Hava Savunma ve Stratejik Roket Gücü olarak kızıl hava kuvvetleri dışında da gökyüzü için kurulan birlikler vardır.

1991 yılında Sovyet Birliğinin dağılması ile yeniden yapılanan Rus hava gücü, günümüzde dünyanın en fazla uçağa sahip olan güçlerinden birisidir.

“En nihayetinde, sovyetleri birliğinden kalan bir miras var ortada…”

Rus Hava kuvvetleri ve deniz havacılık filosundaki hava araçlarının toplam sayısı X adet. Küçük bir karşılaştırma yapmak isterseniz, Türk hava kuvvetlerinin aktif uçak sayısı X…

Rus Hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan savaş jetlerinden olan MIG-29 ve MIG-35’ten toplam 252 adet, MIG 31’den 52 adet, Sukhoi 35’ten ise 48 adet bulunuyor. Yani fighter olarak sınıflandırılan ve gökyüzünün en tehlikeli oyuncakları olan uçaklardan toplamda 352 adet aktif olarak kullanılıyor.

Bir de Tupolev 160’ları var ki, gerçekten çok değişik bir alet…

Kendisi ölüm kusan bir stratejik bombardıman uçağı. Süpersonik bir uçak, büyük boyutlarına rağmen ses hızının üzerine çıkabiliyor. Yakıt ikmali yapmadan 7300 kilometrelik menzile sahip ve 51 bin feet, yani 15 bin metre irtifada yol alıyor.

Unutmadan ekleyelim, Rusya’nın uçak gemisi de var…

Amiral Kuznetsov gemisi, yaklaşık 50 uçak ve 20 helikoptere üs olabilecek kadar büyük ve gelişmiş bir uçak gemisidir. Rusya’ya, Sovyetler Birliği’nden miras kalan gemi 1985 yılında denize indirildi ve 1991 yılının Ocak ayından bu yana aktif olarak kullanılıyor.

Bir dönem dünyanın iki süper gücünden biri olan Sovyetler Birliği’nden aldığı miras ve modern dünyanın nimetleri ile kendini geliştiren Rus Hava Kuvvetleri sahip olduğu ekipman, alt yapı, know how ile hayli güçlü görünüyor. Ama ne olursa olsun kafa tutmaması gereken şeyler var. Çünkü güç yürekten gelir…

Elçiye zeval olmaz diye bir laf vardır. En ağır savaş koşullarında bile elçilere dokunulmazken, dün yaşanan olay gerçekten çok üzücüydü. Keşke hiç yaşanmasaydı.

Şükürler olsun ki, dün yaşananların ardından sağduyu kazandı. Aynı sağ duyunun dünyanın her yerinde, yaşanan her olaydan sonra, her toplum, her devlet adamı tarafından gösterilmesi dileğiyle…

Şavaş çok kötü bir şey arkadaşlar. Devletler savaşır ama insanlar ölür…