Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Hurda Boeing 707

Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda duran, üst kısmında yanık izleri olan eski Boeing 707’nin hikayesine birlikte göz atacağız…

Eğer yolculuğum Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise mutlaka F sırasına check-in yaptırırım. Sırf kalkış pistinin 06 olması durumunda, kenarda bekleyen hurda 707’ye yakından bakabilmek için.

Garip bir şekilde hurda uçaklar çok heyecanlandırıyor beni. Tıpkı terk edilmiş mekanlar gibi. Daha önce Atatürk Havalimanı’ndaki hurda uçaklarla ilgili yazdığım yazıya da göz atmanızı öneririm.

Her neyse…

Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda terk edilmiş vaziyette duran bu eski uçağın hikayesini merak eden tek ben değilimdir diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Her şeyden önce belirteyim. Boeing 707 çok özel bir uçaktır. Hava yolu ulaşımının bugünlere gelmesine vesile olmuş, Boeing’in ürettiği ilk jet motorlu uçaktır.

Peki, ne işi var bu yaralı kuşun Sahiba Gökçen apronunda?

ABD merkezli World Airways için üretilen uçak ilk uçuşunu (sıkı durun) 1966 yılında yapmış. Bu da onun bilinen ilk fotoğrafı…

1974 yılında Portekiz Havayolları’na satılan uçak, 1978 yılına kadar TAP Portugal Airlines adına yolcu uçurmuş ve 1978 tarihinde yine Portekiz merkezli bir havayolu şirketi tarafından satın alınarak kargo uçağına çevrilmiş.

Pencerelerine aldanmayın, o bir kargo uçağı…

Aralık 1987’de artık yaşlanmaya başlayan Boeing 707’nin yeni yuvası Kongo olmuş. 2000 yılına gelindiğinde uçak Ekvator Ginesi merkezli bir hava kargo şirketi olan Koda Airlines’e satılmış. Uçağın son sahibi ise Nisan 2003’te Sierra Leone (daha önce duyan var mı bilmem ama bu bir ülke) merkezli Air Leone olmuş ve yaşlı uçak 9L-LDU tescilini almış. Ancak uçağın üzerindeki “Koda Airlines” boyaması değiştirilmemiş.

Peki, bu uçağa ne oldu?

Takvimler 23 Aralık 2005 tarihini gösterdiğinde, tekstil ürünlerini almak üzere Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen uçak, yükleme yapılmasından kısa bir süre sonra yanmaya başladı.

Faks makinası ile yapılmış çok özel çekim…

Yük tekstil ürünü olunca, yangın da hayli şiddetli olmuş. Öyleki havalimanı itfaiyesi yangını kontrol altına almakta zorlanınca çevre ilçelerin itfaiyelerinden yardım istemişler.

Hikayenin sonrası malum; uçağın onarılması çok ticari açıdan mantıklı olmadığı için sahibi olan Air Leone uçakla ilgili bir girişimde bulunmamış. Uçağın bir sahibi olduğu içinde hurda olarak değerlendirilememiş. Muhtemelen şu an Afrika’nın ücra bir köşesindeki şirket adına park yeri için borcu yazılmakta. Çünkü Air Leone halen filosundaki 3 uçağı ile seferlerine devam ediyor.

Bu arada bu yaşlı kuşun 4 motorunun da yerinde olduğunu hatırlatayım. Keşke böylesine özel bir uçak, apronun bir köşesinde çürümek yerine yapısal hasarları giderilse ve ülkemizdeki bir müzede değerlendirilse. Keşke…

Kısacası, bu Boeing 707’nin 29 Mayıs 1966 tarihinde başlayan macerası, bugün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hala devam ediyor.