Şangay gezisinde mutlaka yapılması gerekenler

Şangay gezisinde yapılması gerekenleri listeliyorum. Eğer yolunuz Şangay’a düşerse, bunları yapmadan sakın dönmeyin…

Oriental Pearl TV Kulesi’çıkın

oriental-pearl-tv-tower-tour

Şangay’ın simgesi niteliğindeki Oriental Pearl TV Kulesi, dünyanın en büyük televizyon kulelerinden biridir. Toplam 468 metre yükseklikteki kuleyi, neredeyse şehrin her yerinden görmek mümkündür. Kulenin tepesinde yer alan ve “uzay modülü” olarak adlandırılan alandan Şangay manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bir diğer adı “Doğu’nun İncisi” olan ve Çin’in en yüksek binası olmasıyla ünlü bu yapıyı ziyaret ederek Şangay tatilinize iyi bir başlangıç yapabilirsiniz…

Şangay Tarih Müzesi’ni gezin

shanghaimunicipalhistory

Hazır Oriental Pearl TV Kulesi’ne kadar gelmişken, kulenin altında yer alan Şangay Tarih Müzesi’ni de gezmeyi ihmal etmeyin. Çin tarihine ve Uzak Doğu kültürüne dair zengin bir koleksiyona sahip olan müze, bir çok gerçekçi balmumu heykele de ev sahipliği yapıyor.

Yu Yuan Bahçeleri’ni gezin

sangay_yuyuan_bahceleri01

İçinde köprüler, geleneksel tarzı yansıtan evler, göller yer alan Yu Yuan Bahçeleri, 1500’lü yıllarda yapılmıştır. 20 bin metrekare alana yayılan Yu Yuan Bahçeleri’nin içinde, oturup atmosferin tadını çıkartmak ve bir şeyler içmek için pek çok seçenek mevcuttur.

Kordon Boyu’nda turlayın

img_0727

Şangay’ın kordon boyu Bund olarak adlandırılmaktadır ve şehrin simgelerinden biri olarak kabul edilir. Yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundaki kordon, Huangpu Nehri boyunca uzanıyor. Ayrıca kordon ile deniz arasında yer alan ve aşıklar duvarı olarak adlandırılan duvar ise, şehrin en romantik yerlerinden biridir. Her daim turistlerle dolup taşan kordon boyunda turlamanızı öneriyoruz.

Nanjing Caddesi’nde alışveriş yapın

107-20060528-shanghai-nanjing-street

Bir alışveriş cenneti olan Çin’in en popüler alışveriş yeri, Nanjing Caddesi’dir. Bir ucu kordon boyudan başlayan cadde, 5 buçuk kilometre uzunluğu ve bu uzunluğa rağmen her daim kalabalık görülebilmesi ile ünlüdür. Kilometreler boyunca uzanan, aklınıza gelebilecek her çeşit ürünü satan mağazalar, dükkanlar burada sizi bekliyor.

Şangay Bilim Müzesi’ni gezin

00019636

Toplam 4 kattan oluşan müze, bilim ve teknoloji ile ilgili zengin bir anlatım ve koleksiyona sahip. Koleksiyonunda dinozor iskeletlerine de yer veren Bilim Müzesi’ne mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Şangay Müzesi’ne gidin

shanghai_museum_exterior_1

Antik Çin sanatının en büyük koleksiyonuna sahip olan Şangay Müzesi, 11 galeri ve 3 sergi salonundan oluşuyor. Eski Çin hanedanlarından kalan bronz eşyalardan eski resimlere, hat sanatı eserlerinden ming ve qing tarzı mobilyalara kadar çok geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan Şangay Müzesi, Uzak Doğu kültürüne yakından göz atmak adına çok değerli bir lokasyon.

Qibao Kasabası’nı gezin

qibaostreet-1

Şangay’a 20 kilometre uzaklıkta yer alan Qibao Kasabası, antik bir su ilçesidir. Geçmişi 1000 yıl öncesine dayanan kasaba, Şangay’ın en önemli parçalarından biridir. Şehrin içinde akan nehirler, o nehirlerin üzerinden geçen köprüler ve geleneksel tarzdaki tarihi yapıları ile ünlü olan Qibao Kasabası’nı sakın pas geçmeyin.

Şangay Okyanus Akvaryumu’nu görün

shanghai-ocean-aquarium-photo-1

Dünya’nın en büyük akvaryumlarından biri olan Şangay Okyanus Akvaryum’u, 20 bin metre karelik alana yayılmaktadır. Yüzlerce çeşit deniz canlısını yakından inceleyebileceğiniz bu akvaryumda, hediyelik eşya satan mağazalar ve 300 kişi kapasiteli bir de restoran bulunmaktadır.

Ekonomik ürünler satın alın

nanjing-road-shanghai

Çin’in bir alışveriş cenneti olduğundan söz etmemize gerek yoktur diye tahmin ediyoruz. Bu cennette pek çok farklı alışveriş seçeneğiniz mevcut. Ama alacağınız şeyleri daha uygun fiyata bulmak istiyorsanız, Kuzey Sichuan Caddesi sizi tatmin edecektir. Ayrıca uygun fiyatlı hediyelik eşyalar için Orta Tibet Caddesi’ndeki dükkanları da tercih edebilirsiniz.