Sıkça Sorulan Sorular

1- Pilot musun?

Hayır.

2- Neden pilot olmadın?

Aslında bu sorunun çok uzun bir cevabı olsa da en basit haliyle şöyle özetleyebilirim; pilotaj yoluna girecek kadar sabrımda yok paramda…

3- Ama THY Akademi önce seni pilot yapıyor, sonra maaşından kesiyor?

Allah razı olsun hayatımı değiştirdin, bilmiyordum :) Arkadaşlar dediğim gibi sabır meselesi. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü kadar kolay olmuyor. Tahmin edebilirsiniz ki THY Akademi’ye girmek de hiç kolay değil. On binlerce insan arasından arasından sıyrılıp 20-25 kişinin arasına girmek durumundasınız. İmkansız mı? İsteyen, arzulayan için tabii ki değil. Ama ben hayatımın kırılma noktalarında kendime farklı hedefler koydum ve bugün de o hedeflerin peşinden koşuyorum. Pilotaj yoluna girecek tüm kardeşlerime, arkadaşlarıma ve abilerime de başarılar diliyorum.

Özet geçiyorum; ben pilot olmak için harcayacağım çabayı, sabrı, mesaiyi ve parayı başka şeylere harcıyorum.

4- O şeyler neler?

Her şeyden önce ben bir yazarım. Sanırım geride bıraktığım 25 yılın sonunda elimdeki en değerli şey bu. Bu sıfatın hakkını vermek için elimden geleni yapıyorum. Kısacası amacım iyi bir pilot olmak değil, iyi bir yazar olmak. Ben bu sıfata sadece “kitap yazmak” olarak sığ bakmıyorum. Uzun metraj belgesel çekmek ve senaryo yazmak gibi hedeflerim de var ve peşinden koşuyorum.

5- Uçak mühendisi misin? Uçak teknisyeni misin? Uçak mısın?

Arkadaşlar havacılık ile hiçbir profesyonel bağlantım bulunmamaktadır. Uçaklar mekanik harikası şeyler ve çok ilgimi çekiyor. Bunun yanında uçak kazaları üzerine bazı araştırmalar gerçekleştirdim. Havacılık tarihindeki olaylar da bana ilgi çekici geldiği için son yıllarda bunlar üzerine yoğunlaştım.

Özetle; ben bir araştırmacıyım, uçak fetişim falan yok, kafayı uçaklarla da bozmadım. Havacılık alanı dışında da farklı araştırma konularım var, hatta bir kitap hazırlığım bile var. Daha önce otomotiv editörlüğü yaptım ve hayatım otomobillerdi. Sadece son yıllarda havacılık ile ön plana çıkıyorum.

6- Mesleğin ne?

Gazeteci-yazarım. Hangi gazete diye sormayın, çünkü şu an bir medya kuruluşu bünyesinde çalışmıyorum. 2010 yılından bu yana ulusal çapta dergilerce çalıştım. Başta otomotiv olmak üzere pek çok alanda içerik ürettim, ekonomi dergisinde yazdım. Sonra ilk kitabımı yayınladım ve askere gittim. Askerden döndükten sonra sektörde kendime bir yaşama şansı bulamadım.

Askerden önce kendi çapımda bir çevrem ve güçlü referanslarım vardı elimde. Ama askerden döndükten sonra konvansiyonel medya bana beklediklerimi vermedi. “Gel şu kadar ay bedavaya yaz sonrasına bakarız” diyen de oldu, yazacağım her cümleye karışacağını açık açık söyleyende. Zaten sektör daralırken ve Türkiye’de medya kuruluşlarının hali ortadayken bana da farklı bir yol çizmekten başka seçenek kalmadı.

Özetle; vizyonsuz editörlerin oyuncağı olmak yerine kendi yolumu çizdim ve bugün yine işimi yapıyorum; YouTube için içerik üretiyorum.

7- Seninle çalışmak istiyoruz?

Reklam ve sponsorluklar için bana mail üzerinden ulaşabilirsiniz; keremmgokk@gmail.com

8- Kitabını nereden bulabilirim?

keremgok.store adresinden ulaşabilirsiniz…

9- YouTube kanalında neden sadece uçak videoları var?

Yukarıda da belirttiğim gibi ne kafayı uçaklarla bozdum ve ne de fetişistim. Havacılık tarihi çok ilgimi çekiyor ve bu alanla ilgili üretmeyi çok seviyorum.

Üstelik kanalımın ilk zamanlarında ilgimi çeken diğer konulara da değinmiştim. Adolf Hitler’in ölümünden, Meçhul Asi’ye, 3. Dünya Savaşı’ndan Evelyn McHale’nin meşhur intiharına kadar pek çok farklı konu ele aldım. Ama fark ettim ki kitle sadece havacılıkla ilgili konuları talep ediyor.

YouTube Türkiye’de havacılık, havacılık tarihi gibi konuları ele alan başka bir kanal yok. Sizden aldığım geri dönüşleri doğrultusunda söylüyorum ki bu alanda bir boşluğu dolduruyorum. O yüzden şimdilik havacılıktan devam. Ama her zaman dediğim gibi, gelen talepler doğrultusunda, havacılık dışındaki ilginç konularla da karşınızda olabilirim. Süreç ne gösterirse…

10- Gelecek için kafandaki ne?

Bu da çok aldığım sorulardan biri. Sadece biraz daha genel bir başlıkta değerlendirdim. Hayat felsefem gereği en uzun vadeli planım 3 aylıktır arkadaşlar. Önümüzdeki 3 aylık süreçte de en büyük planım yeni kitabımı bitirmek. Ben çalışırım, gerisini zaman gösterir…

Yeni sorular geldikçe güncellerim ;)

Hepinizi çok seviyorum. İyi ki varsınız :)

KEREM GÖK STORE

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”