Solo Türk’ü boğazda izleyen şanslı çocuklara…

Hatırlar mısınız o efsane hafta sonunu?

16-17 Mayıs 2015 tarihlerinden bahsediyorum. Solo Türk önce cumartesi günü Genç Kanatlar Haftası etkinlikleri dahilinde Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu’nda gösteri yaptı. Pazar günü de Beşiktaş Belediyesi’nin bir etkinliği çerçevesinde İstanbul Boğazı’ndaydı. Gösteri merkezi Kuruçeşme Arena’ydı ama o pazar günü tüm İstanbul Solo Türk’ü izlemiş, Solo Türk’ü konuşmuştu.

Biliyorsunuz, İstanbul hava sahası son derece yoğundur. Türkiye’yi dünyaya bağlayan iki uluslararası havalimanına ev sahipliği yapan bir şehirde, F-16 ile gösteri uçuşu yapmanın bazı bedelleri vardır. Mesela, Yeşilköy gösterisi için Atatürk Havalimanı 15 dakikalığına tüm iniş-kalkışlara kapatılmıştı. Yani İstanbul’da gösteri izlemek bu yüzden ekstrem bir şeydi ve tam manasıyla kaçırılmaması gereken bir şeydi.

O hafta sonunu çok iyi hatırlıyorum. Aylar öncesinden Solo Türk için gün saymaya başlamıştım. İlk gün, yani 16 Mayıs günü arkadaşlarımla Hava Harp Okulu’ndaki yerimizi aldık, Solo Türk’ü beklemeye başladık. Harika bir gösteri izledik, hatırlayanlar olacaktır; gösterinin sonunda Solo Türk arkamızdan tekrar geldi, 20-30 metre üzerimizden Marmara üzerine açıldı ve yükselirken 13 tono attı. Her zaman ki gibi tadı damağımızda kalmıştı. O damaktaki tatla, bir gün sonra tekrar Solo Türk izleyeceğini bilmenin birleşimi tarifi imkansız bir mutluluk yaratmıştı.

Bir gün sonra, 17 Mayıs 2015 tarihinde bu kez Kuruçeşme Arena’da yerimizi almıştık. Boğazın mistik atmosferi, F-16’nın yırtıcı sesi ve Solo Türk’ün büyüleyici gösterisi, alanda yer alan binlerce kişiye belki de hayatlarının en unutulmaz dakikalarını yaşatmıştı. Tüm İstanbul, bir şekilde Solo Türk’ü izlemiş, sesini duymuş ve hayran kalmıştı. Günlerce haber bültenlerinin en popüler konularından biri olarak ekranlarda yer etmişti Solo Türk’ün boğaz gösterisi.

Biz, Solo Türk’ü İstanbulda, boğazda izleyebilen şanslı çocuklarız. Çünkü, muhtemelen bir daha, en iyi ihtimalle çok uzunca süre böyle bir şey mümkün olmayacak. Tahmin edebilirsiniz ki, millet olarak bir süre kimsenin psikolojisi bunu kaldırmaz.

O gün, F-16 sesini duyan herkes durumdan keyif alıyor, gurur duyuyordu. Şimdi aynı ses insanlara çok kötü anılar hatırlatıyor.

Bazen düşünüyorum da, güzel olan her şey tek tek yok oluyor, çıkıyor sanki hayatımızdan. Biz, Solo Türk, Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyan insanlar olarak, Solo Türk’ü boğazda izlediğimiz günü her hatırladığımızda mutlu olacağız.

Ve biz her zaman, Solo Türk’ü boğazda izleyen şanslı çocuklar olarak kalacağız…

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”