Sully filminin gerçek hikayesi…

Evet, ta kendisi; New York’ta nehre inen uçak…

15 Ocak 2009 tarihinde, New York’ta havacılık tarihinin en sansasyonel olaylarından biri yaşandı. Kalkışından kısa bir süre sonra kuş sürüsüne dalan ve sahip olduğu iki motoru da kaybeden bir Airbus A320, binlerce insanın gözü önünde Hudson Nehri’ne indi. Olayın üstünden 7 yıldan uzun zaman geçti ve şu sıralar tekrar gündeme oturmuş durumda. Malum, başrölde Tom Hanks’in olduğu çok konuşulacak bir film geliyor. Bugün Hudson Mucizesi ve mucizenin beyaz perdeye yansıması olan Sully ile ilgili konuşacağız…

Sıradan bir gün, sırada bir uçuş…

US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşu, New York’tan Kuzey Karolayna’ya ulaşmak için pistte hızlanmaya başladı. Airbus A320, 150 yolcu ve 5 mürettebat ile havalandığında, hala her şey yolunda gözüküyordu. Ancak kalkıştan 2 dakika sonra, yaklaşık 3 bin feet dolaylarında uçak bir kuş sürüsüne daldı.

Havacılıkta bird strike olarak bilinen olay yaşanmıştı. Airbus A320, her iki motorunu da kaybetmiş, New York semalarında 150 kişilik dev bir planörden farksız süzülmeye başlamıştı. Kaptan Pilot Cherley Sullenberger, eminim ki hayatının en zor dakikalarını yaşıyordu.

Uçak, kalkış yaptığı LaGuardia Havalimanı’na dönüş için talimatları almıştı ama henüz 3 bin feet irtifada iken tüm motorlarını kaybeden bir yolcu jeti için bu çok zorlu bir iniş olacaktı. Zaman acımasızca hızlı akıyor ve her saniye hayati önem taşıyordu. İşte bu stres ortamında, tüm dünyanın gündemine oturacak ve yıllar sonra filmlere konu olacak o karar alındı. Sully, Hudson Nehrini gözüne kestirmişti. Koca Airbus A320’yi oraya indirecekti.

Büyük cesaret. Yani, o kararı alabilmek gerçekten büyük cesaret. Aslında her ticari uçuş için bir suya iniş senaryosu mevcuttur. Hatta uçak yolculuklarında güvenlik kartlarını detaylı incelerseniz, orada suya inmiş uçak figürlerini de görmeniz mümkün. Hatta ve hatta, o gün suya iniş yapan Airbus A320’nin üst panelinde bir ditching yani suya acil inişte bazı valfleri kapatan ve uçağın daha uzun süre su üstünde kalmasını sağlayan bir tuş bile var. Ama iş ciddiye bindiğinde suya iniş kararı alabilmek dahası uygulayabilmek dile kolay.

Sully, soğuk bir Ocak gününde, New York’un ortasında bir nehre iniş yapma kararını kule ile paylaştığında herkes bunu çılgınca bulmuştu. Ama o başardı mı. Hem de kralını…

Hudson Nehri’ne acil iniş sonrasında tüm yolcular slide botlarında ve kanat üzerinde şok olmuş vaziyette kurtarılmayı beklediler. Tarihe geçen bu olay sonrasında uçaktaki herkes hayattaydı. Olayın baş aktörü Airbus A320 ise Hudson Nehrinden çıkarıldı ve günümüzde Amerika’daki Karolayna Havacılık Müzesinde sergileniyor.

Şimdi gelelim Sully’ye

Başrolde Tom Hanks’in oynadığı film, 9 Eylül’de sinemalarda olacak. Amerikan sinemasının tüm hünerleri ile bize olayı yaşatacağı kesin. Dahası, fragmanda -olayın anlatılmayan hikayesi- gibilerinden bir cümle geçiyor ki şimdiden beni fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı.

Filmin gerçek hikayesini dinlediniz. Anlatılmayan hikayesi için Sully filmini bekliyoruz.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"