Susurluk Kazası Ekseninde Yaşanan 5 Esrarengiz Ölüm

susurluk-kazasi-06-ac-600Bugün, 3 Kasım 1996 tarihinde yaşanan o esrarengiz kazanın 18. yıl dönümü. Yakın tarihimize damga vuran ve 1990’ların başından beri konuşulan “Siyaset-devlet-mafya” üçgeninin ete-kemiğe bürünmüş hali olarak karşımıza çıkan bu olay, halen bilinmezleri ile kafaları kurcalamaya devam ediyor.

Aslına bakarsanız Susurluk Kazası ile ilgili yazılabilecek çok fazla şey var. Kaza kimlerin işine yaradı? Nasıl gerçekleşti? Sonuçları ne oldu? Ortaya hangi teoriler atıldı, hangisi ne kadar akla yatkın? gibi sayısız başlık altında bu olayı sorgulamak mümkün. Zaten 18 yıldır tüm bunlar defalarca tartışıldı. O yüzden olayın biraz daha farklı bir yönüne dikkat çekmek istiyorum.

Susurluk Kazası, başlı başına bir “skandal” olmakla birlikte yakın tarihimizin en esrarengiz olaylarından bir tanesidir. Ama, birazdan okuyacağınız açıdan baktığınızda “Susurluk Kazası’nın” aslında sadece bir trafik kazası olmadığını, bir süreç olduğunu göreceksiniz.

Başlayalım…

Tarih 29 Ağustos 1997

MİT görevlisi Ertuğrul Berkman, Bozöyük’den Eskişehir’e doğru ilerlerken, saat 12:00 sularında trafik kazası geçirdi. 40 metre boyunca sürüklenen Berkman’ın aracı, bir çimento fabrikasının bahçesindeki ağaçlara çarptı. Kaza sonucu Ertuğrul Berkman hayatını kaybetti. Olayın sebebi aşırı hız olarak gösterildi. Ancak kafalar karışıktı…

Ertuğrul Berkman bir MİT görevlisiydi. Meclis Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar’a bilgi ve belge desteğinde bulunuyordu. Bu nedenle kazanın, Susurluk ile bağlantısı olabileceği ihtimalleri akla gelmekte gecikmedi.

Tarih 8 Aralık 1998

Hakim Akman Akyürek, Susurluk Komisyon’unda raportör olarak yer alıyordu. Komisyon adına pek çok bilgi ve belge Akyürek’te toplanıyordu. Hakim Akman Akyürek, 8 Aralık 1998 tarihinde, gece yarısı Maslak’ta bir trafik kazası geçirdi. Akyürek’in üçüncü bir araç tarafından sıkıştırıldığı ve bu nedenle bir kamyonun altına girdiği iddiası ortaya atıldı. Bu kaza da Susurluk ekseninde gelişen bir olay olarak kayıtlara geçti.

Tarih 21 Kasım 1999

Gaziantep Milletvekili Bedri İncetahtacı, aynı zamanda Susurluk Komisyonu sözcüsüydü. 21 Kasım 1999 sabahı, Meclis lojmanlarındaki evinden çıkıp Esenboğa Havalimanı’na giderken trafik kazası geçirdi ve hayatını kaybetti. Onca orta refüjdeki ağaçlara, ardından aydınlatma direğine çarpan 39 yaşındaki Milletvekili, olay yerinde hayatını kaybetti. O gün, Finlandiya Cumhurbaşkanı geleceği için İncetahtacı’nın otomobili hemen olay yerinden kaldırıldı.

İncetahtacı’nın “kuşku verici” ölümü Susurluk ile ilişkilendiriliyordu. İncetahtacı, Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elatmış ile Avrupa’da Susurluk olayını anlatacaktı.

Tarih 1 Temmuz 2001

Bir döneme damgasını vuran “Telekulak Çetesi’nin” kilit ismi Cengiz Çelik bir takım karmaşık ilişkilerin tam ortasındaydı. Bu karmaşık ilişkiler arasında yolu Susurlukçu isimlerle de kesişen Cengiz Çelik, 1 Temmuz 2001 günü saat 03:00 sularında Muğla-Dalaman yolu üzerinde trafik kazası geçirdi. Çelik hastaneye kaldırıldıktan dört gün sonra hayatını kaybetti.

Ve son olarak

Tarih 29 Mayıs 2003

Susurluk Kazası’nda hayatını kaybeden Abdullah Çatlı’nın ortağı Efrahim Barut, İstanbul’dan Ankara’ya giderken Gebze yakınlarında trafik kazası geçirdi. Barut’un aracının önüne çıkan bir çuval kazaya sebep olmuştu. Uzunca bir süre o çuvalın bir kamyondan mı düştüğü, yoksa bir şekilde oraya konulmuş mu olduğu tartışıldı. Abdullah Çatlı’nın ortağının da hayatını kaybetmesi ile, Susurluk Kazası eksenindeki esrarengiz trafik kazalarının son halkası tamamlanmış oldu.

Susurluk Kazası’nın üzerinden geçen 18 yıl, bize cevaplardan çok sorular verdi. Ama bence 18 yıllık süreçte yaşanan çok daha dramatik bir durum vardı.

O yıllarda “sürekli aydınlık için bir dakika karanlık” isimli bir toplumsal protesto yöntemi geliştirilmiş ve büyük kitlelerce destek görmüştü. Kim ne derse desin, o yıllarda bu tür bir eylemi gerçekleştirebilecek bir toplumsal reflekse sahiptik. Sizce bugün buna sahip miyiz?

Evet, bunları 5 yaşındayken “sürekli aydınlık” için bir dakika karanlıkta kalmış o küçük çocuk olarak söylüyorum.

Evet, bugün 23 yaşındayım ve aydınlıktan ümidimi kesmek üzereyim…

Aydınlık için kaç yıl daha “karanlık” gerekiyor?

Kaynakça
-4. Susurluk kazası, 22 Kasım 1999 Milliyet Gazetesi S. 14
-Berkman Hız Kurbanı – http://www.milliyet.com.tr/1997/12/11/haber/esk.html
-Susurluk tanığı 5 esrarengiz ölüm – http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-14957-34-susurluk-tanigi-5-esrarengiz-olum.html
-Atilla Akar, Gizli Suikastlar – Profil Yayınları, 4. Baskı 2009

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Susurluk Kazası Gazete Manşetleri Türkiye 18 yıl önce bugün, yani 3 Kasım 1996 sabahına bu haberlerle uyandı… Hürriyet Gazetesi, 4 Kasım 1996 tarihli baskısında olayı "Esrarengiz k...