TC-ACZ’nin Hayat Hikayesi; Gökyüzünden Denizin Dibine!

Her canlının bir gün ölümü tadacağı gibi, her uçak da bir gün gökyüzüne veda edecektir. Ama nasıl?

Bir ticari uçak, uçması iktisadi açıdan mantıksız hale geldiği zaman yolun sonuna gelmiştir. Bakım ve onarım maliyetlerinin artması, modelin başta yakıt tüketimi ve güvenlik açısından yeni çıkan uçak modellerinin çok gerisinde kalması, bir yer kazası sonrasındaki parça değişim maliyetlerinin çok yüksek olması bir uçağın kal edilmesi yani artık uçmaması için aklıma gelen ilk sebeplerdendir.

Bir ticari jetin, ilk uçuşu ile son uçuşu arasında geçen süre 25-35 arası değişebilir. Tabii ki bu sayılar esnektir. Bir uçağın 25 yıldan önce kal edilmesi ya da 35 yaşını geçmesine rağmen uçması da mümkündür. Uçak, hizmet süresini tamamlaması ardından tekrar kullanabilecek ya da geri dönüşümü mümkün tüm ekipman ve parçaları sökülerek tekrar değerlendirilir. Geriye kalan şey ise genellikle bir metal yığınıdır. Gövdeyi oluşturan bu metal yığını da genellikle geri dönüştürülür. Hadi ben de bir klişeye teslim olayım; yani jilet olur…

İstisnalar hariç.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de bu konuyla ilgili çok güzel bir istisnaya şahit olduk. Hurdaya ayrılan bir Airbus A300, Kuşadasında denize batırıldı. Şimdi, balıkların yeni yuvası, dalgıçların ilgi odağı olacak bu uçağın hayat hiyesine bir göz atalım…

-14 Mart 1980
Fransa’nın Touluse şehrindeki Airbus fabrikasında montajı tamamlanan uçak, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. O gün gıcır gıcır bir A300 olarak gökyüzüyle tanıştı.

-30 Nisan 1980
Test uçuşlarını tamamlamasının ardından, Yunan Olympic Havayolları’na teslim edildi. O artık 260 yolcuyu aynı anda gökyüzüyle buluşturup sevdiklerine ulaştıracaktı.

-14 Nisan 1999
19 sene boyunca Olympic Havayolları bünyesinde nice insan hikayesi taşıyan, nice unutulmaz anlara sahne olan A300 için yeni bir sayfa açılıyordu. ABD merkezli Finova Capital isimli bir şirkete satıldı ve koltukları sökülerek bir kargo uçağına dönüştürüldü. Avrupa’da birkaç farklı adına kargo taşımaya başladı. İnsanlarla tekrar buluştuğunda bu kez gökyüzünde değil, deniz altında olacaktı.

-8 Ağustos 2006
Dev kuşun yolu bu sefer Türkiye’ye düşmüştü. Burası onun ebedi dinlenme yeri olacaktı. Ömrünün son yıllarında Türk şirketleri adına çalışacak, Türk tescili alacaktı. TC-ACZ tescili onun son kuyruk tescili olacaktı. Önce ACT Kargo sonrada MyCargo adına uçtu. Ve kaçınılmaz son geldi…

-25 Ekim 2012
D bakımı olarak adlandırılan büyük bakımlarından birinin zamanı gelmişti. 36 yaşındaki uçan dev yolun sonuna gelmişti. Bakımlarının yapılıp uçuşa devam etmesi ticari açıdan mantıklı görülmedi ve hurdaya ayrıldı. Değerli ekipmanları söküldü ve Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda, son yolculuğuna çıkmadan önce dinlenmeye çekildi.

-4 Haziran 2016
A300’ün, tekrar insanlarla buluşma vakti gelmişti. Binlerce kişiyi gökyüzünün güzellikleri ile buluşturan koca yürekli uçak şimdi denizaltının güzelliklerinden biri olmuştu.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"