Teleskoplar; Dünyadan Uzaklaşmak…

Teleskoplar düşündüğünüzden çok daha uzun süredir insanlığın bir parçası. Ama modern dünyada çok daha ulaşılabilir durumdalar ve dünyadan uzaklaşmak için en iyi seçeneğimiz onlar…

Aslına bakarsanız her şey tele lens araştırırken başladı. Ofisimin terasından hem Atatürk Havalimanı 05 pisti yaklaşma hattında alçalan uçakları hem de dolunay zamanlarında ayı fotoğraflamak için 300mm kadar izin veren bir lens almak istiyordum.

Konu zoom yapmak olunca, Nikon P900 ile karşılaşmamanız imkansız. Aynasız bir seçenek olan bu kamera yüksek zoom kabiliyeti ile ortaya çıkıyor. Tabii ki, derhal test videolarına göz atmaya başladım.

Korkmayın, konu dağılmadı! Hemen toparlayıp söylemek istediğimi anlatacağım şimdi. Ama önce yaklaşık 3000 TL ödeyerek sahip olabileceğiniz Nikon P900 neler yapabiliyor buna bir göz atalım.

Evet, pek net ve keskin olmasa da bu kamera ile uygun şartlar altında Satürn’ü bu şekilde görüntülemeniz mümkün. Ay çekimlerinde ise çok daha etkileyici sonuçlar çıkıyor.

Bu durum bana çok eşsiz geldi. Adına Dünya denilen bu gezegenden, uçsuz bucaksız evrendeki diğer gezegenleri görüntüleyebilmek harika olsa gerek. Orta sınıf aynasız bir makine bunları yapabiliyorsa, iyi bir teleskop neler yapabilir acaba diye sorduğumda karşıma çok etkileyici görüntüler çıktı.

J.W Astronomy isimli YouTube kanalı bir kaç yüz dolarlık olduğunu tahmin ettiğim bir teleskop kullanıyor. Satürn’e bir de onun teleskopundan bakalım.

Satürn’ün bize uzaklığı 1 milyar kilometreden biraz daha fazla. O “biraz daha” dediğim kısım da neredeyse 200 milyon kilometre. Kozmik anlamda çok küçük değerler olsa da, biz minik insanlar için akıl almaz mesafeler. İşte o mesafenin kadrajına girmesi, dünyadan 1 milyar kilometre öteye bakabilmek eşsiz bir mutluluk olsa gerek.

Bu videosunda da Jüpiter’e time lapse yapmış.

Voyager 1, bu görüntüler için yıllarca uzay boşluğunda yol almıştı…

Ne yazık ki bir aynalı bir teleskop satın alabilecek kadar zengin değilim. O yüzden videoları ile yetiniyorum. Dünyadan uzaklaşmak için daha iyi bir seçenek de yok sanırım…