Türk Hava Yolları Skytrax’da Neden Geriledi?

Türk Hava Yolları’nın Skytrax’da gerilemesi bir başarısızlık mı? Yoksa ortada bambaşka sebepler mi var?

Türk Hava Yolları dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden bir tanesidir. Bu gerçeği değiştirebilecek tek şey, Türk Hava Yolları uçuşlarından mutsuz olarak ayrılmaya başlamamız olacaktır. Şu an güler yüzlü ekip, konforlu koltuklar ve harika ikramlar ile yolculuklarımıza devam ettiğimize göre, konumuza dönelim.

THY 5 BASAMAK GERİLEDİ!

Ve medyaya yansıyan haberler nedense herkeste bir “THY’nin gidişatı kötü galiba” algısı yarattı. En azından benim takipçilerimden aldığım mesajlardan anladığım buydu.

Peki, Türk Hava Yolları’nın geçen sene en iyi hava yolu şirketleri listesinde 7. sırada olup da bu sene 12’ye gerilemesi ne ifade ediyor? Adım adım ilerleyelim ve naçizane aklımdakileri size aktarayım.

SKYTRAX NEDİR?

Skytrax kimdir, nedir ve neye göre değerlendirme yapar önce bir buna değinelim. Skytrax İngiltere merkezli bir araştırma şirketi. Hava yolu şirketlerini ikram kalitesi, bekleme salonları, kabin ekibi kalitesi gibi bir takım kriterlere bağlı kalarak değerlendiriyor. Değerlendirme aşamasında bir de yolcuların oylarına başvuruyor.

Peki şimdi ister istemez akıllara gelen soru şu; bu Skytrax nasıl geçiniyor? Gelir modeli nedir bu şirketin sizce?

ÖDÜL SEKTÖRÜ

Medyada PR yapmak, reklam yapmaktan çok daha önemli olabiliyor bazen. Ama PR işi, alt yapı işi. Öyle kuru kuru PR olmaz. Eğer manşet olacaksan, haberlere, bültenlere çıkacaksan bir konu, bir başlık bulmak lazım. Bir yerden ödül almak gibi…

Piyasaya yeni çıkan bir akıllı telefonun “bilmem ne” kuruluşundan aldığı en iyi tasarım ödülü de, “bilmem kimin” müşteri memnuniyeti ödülü de, hatta “bilmem ne dergisinin” verdiği yılın iş adamı ödülü de para karşılığı alınan ödüllerdir. Ve ödül sektöründe kimin hangi sırada olacağını genellikle kimin ne kadar para verdiği belirler. Bu ülkemizde de dünyada da böyledir. Hatta ben Oscar ödüllerinin bile, hangi yapım şirketinin PR bütçesinin daha kalın olduğuna göre şekillendiğine eminim.

Özetle; Skytrax ödüllerinde üst sırada olmak ne Türk Hava Yolları’nı dünyanın en iyisi yapar, ne de alt sırada olmak onu kötü yapar.

Bir yıl içerisinde, belki de dünyada başka hiçbir hava yolu şirketinin atlatamayacağı kadar fazla kriz atlatan Türk Hava Yolları, bugün yine kriz önceki dönemi yakalamış durumda.

Ve evet tekrar belirtmekte fayda var ki, bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandıran Türk Hava Yolları dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biridir ve bu gerçek değiştirilemez…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Boeing 737 Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şey... Boeing 737 dünyanın en popüler yolcu jetidir ve bu uzun yıllardır böyle. Şunu da ekleyeyim, uzun yıllar daha böyle olacak gibi... Sanırım dünya üzeri...
Kabinde Siyasi Kavga Kaptan pilot Hüseyin Uçar Yıl 1954, yer Van… Türk Hava Yolları’nın (o zamanki adıyla Devlet Hava Yolları) TC-TUG tescilli DC-3 uçağı, Van-Diyar...