Trajedinin ardından; 150 Cesede 1 Gece Boyunca Bekçilik Yapan Polisler

Düşünün, havada yer etmiş ve dağılmak bilmeyen kesif bir jet yakıtı kokusu, demir yığınları ve 150 kişinin parçalanmış cesetleri arasında koca bir gece geçirmek…

Bazen çok merak ettiğin halde, öğrenmek istemezsin…

Geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşanan ve son derece kaotik sonuçlar doğuran Germanwings kazasını hatırlarsınız. Acı detaylar hala son derece taze. Bugün, bu feci olayla ilgili satır arasında kalmış bir detayın üzerinde duracağız.

Germanwings’e ait bir Airbus A320, Barselona’dan Düsseldorf’a doğru sıradan bir uçuş için havalanmıştı. Fakat uçak güney Fransa semalarına geldiğinde bir şeyler fena halde ters gitmeye başlamıştı. Uçak, seyir irtifası olan 38 bin feetten hızla alçalmaya başlamış ve tehlikeli yolculuk güney Fransa’nın dağlık bir bölgesinde facia ile son bulmuştu.

Uçağın seyir irtifasından, üstelik hiçbir acil durum çağrısında bulunmadan hızla düşmeye başlaması kafaları fena halde karıştırmıştı. Modern bir yolcu jetinin bu trajik dalışını açıklamak ise çok uzun süremedi. Uçağın ikinci pilotu, intihar etmek için çok kötü bir yol seçmişti. (İkinci pilotun, 150 kişiyi faciaya götüren bu yolculuğu ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için tıklayınız.)

Tarih 24 Mart 2015…

Sebep her ne olursa olsun, “o” gün insanlık tarihine geçecek trajedilerden bir yenisi yaşanmıştı. 150 insan, basınçlandırılmış bir tüpün içinde, yüzlerce kilometre hızla yere çakılmış ve feci şekilde can vermişlerdi.

O gün orada ki manzarayı hayal edebiliyor musunuz?

O gün, o ortamda kendinizi hayal edebiliyor musunuz? Korkunç değil mi?

Sizin korkularınız, ne yazık ki o gece birilerinin gerçeği olmuş. Muhtemelen hayatları boyunca gözlerinin önünden silinmeyek bir manzarayı, hem de bir gece boyunca yaşayanlar var.

Uçak, yerel saat ile sabah 10:30 sularında düşmüştü. Enkaza ulaşılması ve facianın boyutlarının ortaya çıkması ise saatler almıştı.

Sonra ne mi oldu? Gece!

Kaza araştırmasının kilit noktası olan karakutuları aramak ve cansız bedenleri toparlamak için, yeni günün doğması beklenecekti. Peki, koca bir enkaz alanına bütün gece kim bekçilik yapacaktı?

Dört Fransız polisi.

Yakınlardaki yerel bir karakoldan görevlendirilmiş sadece 4 kişilik bir ekip enkaz güvenliğinden sorumluydu. Enkazın çok geniş bir alana yayıldığını da hatırlatmak isterim. Yani, muhtemelen bütün gece sırt sırta verip sohbet etmediler. Belkide birbirlerini göremeyecek kadar uzaktaydılar.

İşte şimdi neyi merak ediyorum biliyor musunuz? O gece, 150 cansız bedenle iç içe koca bir gece geçiren o polislerin neler hissettiklerini çok merak ediyorum. Ama öğrenmek istemiyorum…