Uçağın İniş Takımlarında Yapılan Yolculuklar

Uçakların iniş takımları zaman zaman kaçak yolculukların adresi olabiliyor…

Tabii ki insanlar insanlar uçakta yer bulamadıkları için iniş takımlarının yuvasında seyahat etmeyi seçmiyor. Bu bir kaçak yolculuk türü ve muhtemelen yasa dışı yolculuklar arasında en riskli, en çılgınca olanı.

Bu arada elimde bir uçağın iniş takımı boşluğu ile ilgili pek görsel yok. O yüzden aynı videoyu defalarca görürseniz kızmak yok şimdiden söyleyim.

Peki neden riskli ve çılgınca biraz bunlardan bahsedelim.

Her şeyden önce bir ticari yolcu jetinin seyir irtifasında, mevsim fark etmeksizin hava sıcaklığı aşırı düşüktür. Eksi 50 derecelere kadar düşen sıcaklık nedeniyle, yolcu uçaklarının kabinleri yaz-kış fark etmeksizin ısıtılmaktadır.

Tek bir uçak hariç. O da Concorde. Sıradan yolcu jetlerinin kabini yaz-kış ısıtılırken, Concorde’nin kabini tam tersine klimalar ile soğutuyordu. Çünkü Concorde ses hızının 2 kat üzerinde uçarken hava sürtünmesi nedeniyle gövdesi baya yüksek sıcaklıklara ulaşıyordu. Hatta bir ekleme daha, bu ısınma sonucu oluşan genleşme ile, Concorde havadayken yerdekine göre 7 cm daha uzun hale geliyordu. Şu an yine bilgimi konuşturdum fark ettiyseniz.

Peki tek sorun aşırı soğuk mu? Bunun çözümü olamaz mı?

Abi soğuk problem değil ya üst üste bir kaç mont giyinirim ben. Bu arada millet sevdik ettik dedi diye telefon paradosininde biraz suyunu çıkartıyorum sanki abi ne diyosun. Yorumlara bakıcaz karar vericez artık. Sen de yorum yap ha unutma…

Evet, belki çok kalın kıyafetler ile soğuk problemine çözüm bulunabilir. Ama seyir irtifındaki bir yolcu jetinde uygun yaşam koşullarının sağlanması için bir de kabin basıncı gereklidir. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, iniş takımlarına ayrılan boşluk basınçlandırılmaz.

Hadi diyelim bir şekilde düşük basınçla da mücadele ettiniz. Artık nasıl edeceksiniz. Ama ortada baş edilmesi gereken çok çok çok daha büyük bir problem var.

Bakın bu insanlar dağcı ve oksijen maskesi takmışlar. Peki neden? Çünkü Everest’in tepesindeler ve 8850 metrelik Everest zirvesinde sağlıklı yaşam koşullarına elveren oksijen yok. Eğer maskeleri olmazsa bayılırlar ve orada o oksijen seviyesinde uzun süre geçirirlerse ölürler.

Aynı durum uçaklar için de geçerli. Uçak kabinleri oksijen desteğine muhtaçtır yoksa o irtifada onca insan nefessiz kalır.

Peki hiç mi yok uçağın iniş takımına girip sağ salim yolcuğunu tamamlayanlar? Tabii ki var.

1940’lı ve 50’li yıllarda kaçak olarak bir uçağın iniş takımı yuvasına saklanıp hayatta kalan pek çok insan olmuş. Ancak o yıllarda kullanılan yolcu uçaklarının büyük çoğunluğunun kabini zaten basınçlandırılmıyordu ve uçaklar çok yüksek irtifalara çıkamıyordu. O yüzden biraz önce sıraladığımız olumsuz yaşam koşullarının hiç biri oluşmuyordu.

O yüzden şimdi şaşıracağınız hikayelere gelelim.

19 Şubat 1990 tarihinde, Trinidad-Toronto seferini gerçekleştiren Lockheed L-1011’in iniş takımı kısmına iki yolcu girdi ve 5 saatlik uçuş boyunca hayatta kalmayı başardılar.

28 Temmuz 1998 tarihinde, Şangay-Tokyo seferini yapacak olan bir Boeing 747’nin iniş takımlarına gizlenen 23 yaşındaki bir erkek uçak indiğinde hayatta kalmayı başarmıştı. Hastaneye kaldırıldığında hayati tehlikesi yüksek olan kaçak yolcu, daha sonra hayata tutunmayı başardı.

Aralık 2002’de Küba’nın başkenti Havana’dan Kanada Montreal’e giden bir McDonnell Douglas DC-10’in iniş takımlarına gizlenen Victor Alvarez Molina ismindeki 24 yaşındaki genç. Bu yolculuğu hayatta kalarak tamamlamış ve sığınmacı olarak Kanada’ya yerleşmiştir.

20 Nisan 2014 tarihinde 16 yaşındaki Somalili genç Yahya Abdi, Kalifornia’dan Hawai’ye gidecek olan bir Boeing 767’nin iniş takımlarına saklanmayı başardı. Yahya Abdi, zorlu geçen seferin sonunda hayatta kalmayı başardı.

Tabii ki tahmin edebilirsiniz ki, bunun yanında pek çok da başarız girişim var. Biraz önce üzerine konuştuğumuz sebeplerden dolayı, genellikle bu kaçak yolculuk başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Keith Sapsford’un isimli 14 yaşındaki gencin bu fotoğrafı, konu kaçak yolculuk olunca ilk akla gelenlerden olmuştur. 1970 yılında, Sydney-Tokyo seferini gerçekleştirecek olan Douglas DC-8’in iniş takımına saklanan 14 yaşındaki genç, oradan düşmüştür. Bu sırada fotoğraf makinasına aldığı yeni lensi deneyen John Gilpin, işte bu fotoğrafı çekmiştir.

Son soru? Bir insan kimseye fark ettirmeden nasıl bir uçağın iniş takımı yuvasına girer?