Uçağın Sert İniş Yapması Nelere Yol Açar?

Uçak yolculuğu yapan herkes zaman zaman sert inişlerle karşılaşabilir. Bu çoğu zaman ne yolcular için ne pilotlar için ne de hava yolu şirketleri için pek kafaya takılacak bir durum değildir. Ama işte çoğu zaman…

Aslında her inişin kontrollü ve stabil bir düşüş olduğunu düşünebilir miyiz? Bence düşünebiliriz. İşte bu kontrollü düşüşler, kontrolden çıktığında, ortaya garip manzaralar çıkıyor.
Bugün size 3 farklı olaydan bahsedeceğim ve bu olaylar basitten zora doğru ilerleyecek.

Jet2 Hava Yolları’na ait bir Boeing 737-800 iniş için süzülüyor. Her şey gayet yolunda gözüküyor ama iniş için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Yolcuların tepkisinden anlaşıldığı kadarıyla biraz sert bir iniş olmuş. Faklar falan havada uçuşuyor.
Şimdi dereceyi biraz arttıralım ve bir sert inişe daha göz atalım. Bu sefer Japonya’ya gidiyoruz.
All Nippon Airways ya da uçaklarının üzerinde yazdığı şekliyle ANA’ya ait Boeing 767, Tokyo’ya inişi sırasında sert iniş kavramına yeni bir boyut getiriyor.

Anasını ağlatma dedikleri bu olsa gerek.

Böylesine bir inişin tabii ki bir bedeli de olmuştu. Boeing 767’nin gövdesinde yapısal hasar meydana geldi. Uçak kırılmasa da resmen yamulmuştu. Uzun bir onarım süreci sonucunda uçak tekrar gökyüzü ile buluştu ve günümüzde halen yolcu taşıyor.
Şimdi sert iniş olayının geldiği son noktayı göstereceğim size. Zaten bunun bir tık fazlası bildiğiniz uçak kazası olarak nitelendirilebilir. Dostum, uçağı kırmak da neyin nesi ya?

21 Şubat 2007 tarihinde, Endonezya merkezli Adam Hava Yolları’na ait bir Boeing 737-300, Jakarta’dan Endonezya’nın Surabaya kentine gidiyordu. Surabaya’daki Juanda Havalimanı’na inişi sırasında kötü hava koşulları ve bir takım pilotaj hataları sonucunda 737-300 fazlasıyla sert bir iniş yaptı. Uçak 5G’lik bir kuvvete maruz kalmıştı ve olay sonucunda resmen kırıldı. 16 yolcunun yaralandığı bu sert iniş sonrasında yolcular uçaktan tahliye edildi ve uçakta servisten çekildi. Zaten böylesine bir yapısal hasarın onarılması da beklenemezdi.