Uçak kazasından kurtulmak…

Uçak kazasından kurtulmak mümkün mü? Kesin bir yolu yok ama şans sizinle birlikteyse evet…

Bir uçak kazası genellikle çok kaotik sonuçlar doğurur. Kaza yaşandıktan dakikalar sonra dünya gündemine oturur, herkesin ilgisini çeker ve genellikle uçakta bulunanların hepsi hayatını kaybeder. Ve bu ihtimaller, her uçak yolculuğundan önce aklımıza gelir…

Bindiğiniz uçağın kaza yapma ihtimali bilmem kaç milyonda bir iken, eğer o uçak kaza yaparsa hayatta kalma ihtimaliniz de tahmin edebileceğiniz gibi çok düşüktür. Ama tabii ki her zaman bir ihtimal daha var. O da yaşamak mı dersiniz?

Tarih 29 Aralık 1994…

Ankara’dan kalkan bir Boeing 737-400, seferinin sonuna gelmiş, Van Ferit Melen Havalimanı’na iniş için hazırlanıyordu. Ancak o gün hava koşulları iniş için elverişli değildi. Yoğun sis altında iniş yapmaya çalışan uçak, iki kez pas geçmiş ve üçüncü başarısız girişimin ardından Edremit ilçesi yakınlarında dağa çakılmıştı.

Uçakta bulunan 76 kişiden 57’si hayatını kaybetmiş, 19 kişi ise mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştı.

O gün düşen uçaktan sağ kurtulanlardan biri de Tolga Yıldız ismindeki kabin memuru idi. Genç kabin memuru, terör belası ile mücadele veren doğu coğrafrasında kendisini kurtarmaya gelen köylüleri, olayın da şokuyla terörist zannetmiş ve onları gördüğünde ilk söylediği şey “ne olur beni vurmayın, ben size bir şey yapmadım” olmuştur.

Kaza bir aralık günü olmuştu ve tahmin edebileceğiniz gibi o bölgede hayli kalın bir kar tabakası vardı. Van kazasından kurtulanlar sanırım hayatlarını bu kalın kar tabakasına borçlular.

Vesna Vulovic, 3 Ocak 1950 yılında o zamanlar Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad’da dünyaya geldi. 22 yaşına geldiğinde Yugoslav Havayolları’nda görev yapan genç bir kabin memuruydu. Vulovic, rekorlar kitabına adını yazdırmak için ona pek de fırsat sunmayan bu meslekte, kolay kolay kırılamayacak bir rekora imza atmıştı.

26 Ocak 1976 tarihinde, Stockholm’den Belgrad’da doğru uçan Yugoslav Hava Yolları’na ait bir DC-9 bombalı saldırıya uğrar. Doğu Almanya semalarında, seyir irtifası olan 10 bin metrede bombalı saldırıya uğrayan DC-9, tahmin edebileceğiniz gibi paramparça olur. 23 yolcu ve 5 mürettebat taşıyan uçakta herkes hayatını kaybetmiştir, 1 kişi hariç.

Evet, kabin memuru Vesna Vulovic bu kaza sonucunda hayatta kalmayı başarmıştır. Enkaz alanında kendisine ulaşıldığında, neredeyse tüm kemikleri kırılmış olsa da hayata tutunmuştur. Üstelik bu hayatta kalma macerası ona dünyanın en yüksekten paraşütsüz olarak düşen ve hayatta kalan insanı unvanını kazandırmıştır. Yaygın teori, patlama anında kuyruk kısmında bulunan kabin memurunun, bir servis arabası sayesinde kuyruk kısmında kaldığı ve kuyruk kısmının da karla kaplı alana düştüğü için çarpmanın şiddetinin azaldığı şeklindedir.

Vesna Vulovic bu olayın ardından kabin memurluğuna devam edemedi ama uzun yıllar Yugoslavya Hava Yolları’nda masa başı işlerde çalıştı. Yakın zamanda, yani 23 Aralık 2016 tarihinde de Belgrad’daki evinde ölü bulundu. Bu arada, Vulonic’in hikayesinin yalan olduğu, yani aslında o gün uçağın 10 bin metreden değil daha düşük bir irtifadan düştüğü gibi komplo teorileri de dolaşmıyor değil ortalıkta, belirtmeden geçmeyeyim.

Takvimler 12 Ağustos 1985’i gösterdiğinde, havacılık tarihinin en trajik uçak kazalarından biri yaşanmış, Japon Havayolları’na ait bir Boeing 747 Osutaka dağına düşmüştür. Dikey sabitleyicisinin kopması ve tüm hidroliklerinin boşalması sonucunda kontrol edilemeyen ve taşıdığı 524 kişiyle birlikte dağa çakılan uçaktan 4 kişi sağ kurtulmayı başarmıştır!

26 yaşındaki kabin memuru yumi okhia, koltuklar arasına sıkışıp hayatta kalmıştır.

Hiroko Yoshizaki adındaki 34 yaşındaki kadın ve 8 yaşındaki kızı Mikiko Yoshizaki gövde parçalarından birine sıkışmış vaziyette bulundular.

Keiko Kawakami ismindeki 12 yaşında bir kız, ağaç dalları arasında sağ olarak bulunmuştur.

Dünyanın en ölümcül 2. uçak kazasından sağ kurtulmak. O gün seninle birlikte o uçağa binen 520 kişi ölüyor ama sen hayatta kalıyorsun. Japon Havayolları kazası yaşandıktan saatler sonra enkaz alanına ulaşılabilmişti. Eğer o saatleri bilinci açık olarak geçirdilerse. Ne bileyim ya hayal etmesi bile çok güç bir durum…

Benim çektiğim ilk videolardan biri bu kazayla ilgiliydi. Ama dediğim gibi işte ilk videolarımdan biri o yüzden beklentiyi çok yükseltmeyin. Hala izlemek istiyorsanız açıklama kısmına link bıraktım ;)

Nortwest Havayolları’nın 255 sefer sayılı uçuşu, kalkışı sırasında düştü. Kazaya karışan McDonnell Douglas DC-9 149 yolcu ve 6 mürettebat taşıyordu. Uçakta bulunan 154 kişiyle birlikte yerdeki 2 kişide bu kazada hayatını kaybetmişti. Uçakta bulunanlar arasından kurtulan tek kişi ise Cecelia Cichan ismindeki henüz 4 yaşınki bu tatlı kızdı.

1987 yılında yaşanan kazanın üzerinden 30 yıl geçti. Şimdi bir yetişkin olan ve hayatına devam eden Cecelia, sol bileğinde taşıdığı uçak dövmesi ile geçmişini sahipleniyor ve eminim ki hayatın kıymetini herkesten iyi biliyor…

Hayat bize sunulmuş en güzel hediye. Ve bu güzel hediye kimileri için tekrar hediye edilebiliyormuş, gördüğünüz gibi…