Uçak Korkunuzu Yok Edecek Bilgiler

Uçak korkusu dünya sağlık örgütü verilerine göre her 100 kişiden 7’sinin hayatını zorlaştırıyor…

Uçak ile yolculuk yapmanın en güvenli ulaşım şekli olduğunu mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Biz bugün bazı sayısal verilerle bu önermenin altını doldurmaya çalışacağız.

Ve umuyorumki, aranızda uçak korkusu yaşayanlar varsa bir nebze olsun içi rahatlayacak ve bir sonraki uçak yolculuğunu daha rahat geçirecek.

Ortalama bir insanın uçak kazasında hayatını kaybetme olasılığı 11 milyonda 1’dir. Bu ihtimal bir nükleer felaket sonucu ya da ormanda bir vahşi hayvan tarafından saldırıya uğrayarak hayatınızı kaybetmenizden daha düşük bir ihtimaldir. İstatistiklere göre her 1.2 milyon uçuştan 1’i ölümcül bir uçak kazası ile sonuçlanmaktadır.

Ölümcül uçak kazalarının yüzde 43’ü kalkış sırasında, yüzde yüzde 41’i ise iniş sırasında gerçekleşmektedir. Uçak kazalarının yalnızca yüzde 16’sı düz uçuş sırasında yaşanır.

Bu da gösteriyor ki, uçuşun en güveli evresi uçağın seyir irtifasında yol aldığı düz uçuş evresi. Bu da zaten uçuşun büyük çoğunluğunu kapsıyor.

İstatistiklere göre uçak kazalarının yüzde 53’ü pilotaj hatasından kaynaklanıyor. Yüzde 7’sı diğer insan hatalarından, yüzde 12’si hava koşullarından, yüzde 20’si teknik bir sorun yüzünden, yüzde 8’ide sabotajdan kaynaklanıyor.

Bu istatistiklerin hiçbiri tek başına bir uçak kazası nedeni değildir. Sadece ana sebep olabilir. Yani kötü hava koşullarından dolayı düşen bir uçak aslında sadece kötü hava koşullarından dolayı düşmemiştir. Bunun yanında kazanın oluşumuna katkıda bulunan bir etken vardır. Yani ya hava trafik kontrolörü yanlış yönlendirmiştir ya uçakta hava koşullarının değerlendirilmesini engelleyecek teknik bir arıza vardır, gibi…

Yani burada unutmamamız gereken bir nokta var. O da şu ki, hiçbir uçak kazası tek bir sebepten dolayı meydana gelmez. Yani bir ticari uçuş sırasında bir şey ters gidebilir. Ama mutlaka o ters giden şeyi tölarenin bir yolu vardır. Ama ters giden bir şey üzerine başka şeylerde ters gitmeye başlarsa o zaman olay kaza ile sonuçlanabilir. Özetle, bir şey ters giderse uçak düşmez. Üst üste bir şeyler ters giderse belki uçak düşer.

Her 1 milyon millik motor yolculuğunda 217 ölümcül kaza yaşanmaktadır.

Bu oran otomobilde 5,75, Tren’de 0,47, uçakta ise 0,06’dır.

Yani istatistiksel olarak, bir uçak kazasında ölmeniz için 16 milyon mil yani yaklaşık 30 milyon kilometre uçak yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bu mesafeyi de kat etmek için yaklaşık 40 bin kez aya gidip gelmeniz gerekmektedir.

Havacılık güvenliğinin her geçen gün bir adım öteye ilerlediğini de eklemek istiyorum. Çok ünlü bir laf vardır ki; havacılıkta kurallar kanla yazılır. İronik bir şekilde uçakların bu kadar güvenli olmasını uçak kazalarına borçluyuz. Her kazadan sonra aynı olayın yaşanmaması için kurallar konulmuştur. Keşke her alanda bunu yapabilsek. Mesela inşaat alanında da bu dersi alabilsek depremde kimse ölmezdi.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"