Uçak Pisti Olarak Kullanılan Otoyollar

Şehir efsanesi mi? Gerçek mi?

Ne zaman Bursa’yı çevreleyen otoyoldan geçsem benzer bir geyik muhabbetine maruz kalıyorum. Hep bir ağızdan “burası acil durumda uçakların inmesi için bu kadar geniş yapılmış” cümlesi kurulup, üzerine bir de onay merci benmişim gibi bu önermeye destek vermem beklenir.

Peki, gerçekten uçaklar bir otoyolu pist olarak kullanabilir mi?

Evet, kullanabilir. Geçmişte örnekleri de var. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası, otomobillerin kullandığı yolları uçak pisti olarak kullanabileceği sistemler geliştirmiş ve kullanmıştı. O dönemin uçaklarının yavaş ve küçük olduğunu düşünürsek bu bize pek şaşırtıcı gelmiyor.

otoyol-ucak-pisti-2

O yüzden daha şaşırtıcı gelen yakın tarih örneklerine göz atalım.

Sovyetler’den, hava üslerine gelebilecek bir saldırıya karşı NATO tarafından bir takım önlemler alınmıştı. Bu önlemlerden biri de bazı otoyolları gerekli durumda uçak inip kalkacak şekilde modifiye etmekdi. 1984 yılında NATO tarafından bu konuyla ilgili bir tatbikat gerçekleştirildi ve yetenekler sınandı.

Almanya’da bulunan A-29 otoyolunda tatbikata başlandı. Çeşitli NATO ülkelerine ait C-130’lar, F-15 ve F-16’ler, A-10 Thunderbolt tipi uçaklar otoyola indiler, yakıt ikmali yaptılar ve otoyoldan kalkışlarını gerçekleştirdiler.

otoyol-ucak-pisti-3

1980’lerde gerekli durumlarda uçakların inip kalkması için belirlenen 29 otoyol bulunmaktaydı. Belirlenen otoyolların altından herhangi bir kablo geçirilmemiş, bu yollar elektrik direkleri ve köprülerden arındırılmıştı. Aynı zamanda otoyolun hızla bir uçak pistine dönüştürülmesi için bariyerlerde hızlı bir şekilde sökülebilir şekilde tasarlanmıştı.

Günümüzde, Finlandiya Hava Kuvvetleri düzenli olarak “yola iniş-yoldan kalkış” tatbikatlarına devam etmekte. Her gün otomobillerin kullandığı bir yolda kalkış için hızlanan bir F-18 görmek gerçekten şaşırtıcı.

Finlandiya Hava Kuvvetleri’nin tatbikatından görüntüler.