Uçaklar Düşmeden Önce Çekilen Son Fotoğrafları

Meksika Havayolları Uçuş 498

Aeroméxico498

Tarih: 31 Ağustos 1986

Meksika’nın Tijuana kentinden Los Angeles’e uçan Meksika Havayolları’na ait bir McDonnell Douglas DC-9, Los Angeles Havalimanı’na doğru iniş için alçalıyordu. Ancak, Kramer ailesine ait Piper 28 tipi bir küçük uçak ile havada çarpışan DC-9, dikey sabitleyicisinden ağır hasar aldı ve kontrolden çıktı ve kısa bir süre sonra düştü. Daha da feci olanı uçak, Los Angeles Havalimanı çevresindeki bir yerleşim biriminin üzerine düşmüştü. DC-9’da bulunan 64 kişisiyle birlikte yerdeki 15 kişi ve küçük uçakta bulunan 3 kişi hayatını kaybetti. Yani kaza sonucunda toplam 82 kişi hayatını kaybetmişti. DC-9 yerle temas etmeden saniyeler önce, amatör bir fotoğrafçı tarafından böyle görüntülendi…

 

AirFrance Uçuş 4590

air-france-concorde-flight-4590

Tarih: 25 Temmuz 2000

Bir grup Alman turisti taşıyan AirFrance’ye ait Concorde, Paris-New York seferi için pistte hızlanmaya başlamıştı. Ancak, kalkış sırasında bir şeyler ters gitmiş ve sol taraftaki depolar delinmiş, sızan jet yakıtı dev bir yangına kaynak oluşturmuştu. Motorların güç kaybetmesi ile felaket senaryosu yazılmış ve Concorde dakikalar içerisinde Gonesse kabasındaki bir otelin üzerine düşmüştü. Uçakta bulunan 109 kişi ve oteldeki 4 kişi bu kazada hayatını kaybetmişti. Havacılık tarihinin en özel uçaklarından biri olan Concorde için sonun başlangıcı olan malum kazadan saniyeler önce çekilen fotoğrafı görüyorsunuz.

 

Japon Havayolları Uçuş 123

Jal123damage

Tarih: 12 Ağustos 1985

Tokyo-Osaka seferini gerçekleştirmek üzere gökyüzüyle buluşan Japon Havayolları’na ait Boeing Boeing 747-SR, kalkışından 20 dakika sonra havadaki bir uçağın başına gelebilecek en kötü şeyle sınanmaya başladı. Bir onarım hatası sonucunda dikey sabitleyicisi kopan ve kuyruk kısmından tüm hidrolik sıvısı boşalan dev 747, pilotların hiçbir komutuna cevap vermez hale gelmişti. İçinde bulunan 524 kişi ile beraber can çekişen uçak, düşmeden önce amatör bir fotoğrafçı tarafından böyle görüntülendi. Aynı zamanda bu fotoğraf, kazanın nedenini araştıran ekip içinde onları sonuca götürecek bir ip ucu olmuştu. Fotoğrafta, 747’nin dikey sabitleyicisinin yerinde olmadığını gören ekip, adeta şok geçirmişti.