Uçaklar Kaç Beygir?

Uçaklar kaç beygir sorusu en az bir kez aklınızın bir köşesine takılmıştır. Bugün o sorunun cevabını vereceğiz…

Tonlarca ağırlıktaki demir bir kütleyi, içinde yüzlerce insanla o kadar yükseğe çıkaran, neredeyse ses hızına ulaştıran güç nasıl bir güçtür?

Havacılığın ve hava yolu taşımacılığının bugünlere gelmesinde büyük rolü olan jet motorları, ürettiği inanılmaz güç ile uçak denilen şeye adeta hayat veriyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce başlayan jet motorlu uçak üretme yarışı 1939 yılında Almanların zaferi ile sonuçlanmıştı. Alman Heinkel firması, HE 178 modelini gökyüzü ile buluşturmuştu. Deneysel amaçlı üretilen Heinkel 178, dünyanın ilk jet motorlu uçağıydı.

Daha sonra bu yarıştaki öncülerden biri olan İngilizlerde 2 sene sonra Gloster isimli jet uçağını gökyüzü ile buluşturdu. Herkesin derdi havada askeri üstünlük sağlamaktı. Ama jet uçakları İkinci Dünya Savaşı’na damgasını vuramadı. Daha ziyade, savaştan sonra yolcu taşımacılığında çığır açtı.

Kısaca jet uçaklarının tarihine göz attık. Yavaş yavaş sorumuzun cevabına geliyoruz ama önce cevap vermemiz gereken bir soru daha var.

Beygir nedir?

Bulabildiğim açıklamalar ve tanımlar arasında en anlaşılır olan şuydu: 75 kg ağırlığındaki bir yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için gerekli olan güç miktarına denir.

Tahmin edebileceğiniz gibi jet motoru modelleri arasında da büyük farklılıklar olabiliyor. Nasıl ki bununla bunun gücü bir değilse, bununla bunun arasında da hayli fark var. Olayı rakamlarla somutlaştıracak olursak, standart bir Boeing 737-800’ün sahip olduğu CFM-56 motorlarından her biri 26 bin libre itiş gücü üretir. Boeing 777-300ER’ın sahip olduğu General Electrik GE-90 motorlarından her biri ise 115 bin libre güç üretir.

Dünyanın en büyük jet motoru ünvanına sahip olan ve Boeing 777 tarafından kullanılan General Electric GE-90 motorunu, 160 bin beygir güce sahip.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"