Uçakta Doğan Bebekler

Uçakta doğan bebekler hakkında pek çok yanlış bilgi paylaşılıyor. Aslı astarı nedir gelin birlikte göz atalım.

Hamileliğin 7. ayına kadar uçak yolculuğu yapmak için herhangi bir kısıtlama yok. Yani hamile yolcu kendi inisiyatifi ile uçak yolculuğu yapabilir. 7. aydan sonrası için ise doktor izni gerekmekte. Yani 8 buçuk aylık hamile olsanız bile, eğer doktorunuz izin veriyorsa uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Peki doğum uçakta gerçekleşirse neler oluyor şimdi ona göz atalım.

Her şeyden önce tekrar belirtmekte fayda var, dünya vatandaşı olmak, havada doğduğu için canı hangi ülkeyi çekerse onun vatandaşı olmak, kütükte stratosfer yazması falan bunların hepsi şehir efsanesi.

Uluslar arası hukuk, uçakta doğum olayının çok nadir yaşanmasından dolayı bu konuyla ilgili kesin düzenlemeler yapma gereği duymamış. Ancak Birleşmiş Milletler’e göre, uçakta gerçekleşen doğumlarda bebeğin doğum yeri uçağın indiği ülke olarak kabul ediliyor. Daha sonra da o ülkenin kabul ettiği yasalar gereğince vatandaşlık durumu belli oluyor. Mesela Amerika Birleşik Devletleri, çocuğun anne-babasının milletine bakmaksızın topraklarında doğan herkese vatandaşlık hakkı tanırken, bir çok Avrupa ülkesi bu hakkı tanımıyor. Türkiye’de ise 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’na göre Türkiye’de doğan ve yabancı ana ve babasından dolayı doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşıdır.” maddesi yer alıyor.

Özetle, Birleşmiş Milletlere göre uçakta doğan bebek, doğumdan sonra uçak nereye indiyse orada doğmuş sayılıyor. Geri kalan prosedürün tamamı da bebek o topraklarda doğmuş gibi işliyor. Şimdi gelelim şu bedava bilet olayına.

Daha önce Thai Hava Yolları, Asia Pasific ve AirAsia uçaklarında doğan bebeklere bazı imkanlar tanımışlar. Virgin Atlantic ise uçaklarında doğan bir bebeğe 18. yaş gününde first class bilet hediye etmiş ve bunu da reklam malzemesi olarak kullanmış.

Eğer yanlış bilmiyorsam böyle bir durum Türk Hava Yolları’nın başına ilk kez geldi. Yanlış biliyorsam düzeltin. Bence reklam yapmak ya da PR yapmak için güzel bir fırsat, bakalım Türk Hava Yolları ne yapacak.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"