VW Beetle (Kaplumbağa) Efsanesi Bitiyor mu?

VW Beetle efsanesi bu sefer gerçekten bitiyor mu? Volkswagen, New Beetle üretimi ne zaman duracak?

Beetle ya da Türkiye’de daha çok bilinen adıyla Kaplumbağa, üretildiği döneme damgasını vuran ikonik bir modeldi. Volkswagen ona 21. YY başlarında tekrar hayat vermek istedi, ortaya New Beetle çıktı. Peki, efsane küllerinden doğabildi mi?

65 yıl boyunca üretildi, 21 milyondan fazla sattı!

Dünyada, 65 yıl boyunca üretimi devam eden çok az ürün vardır, otomobil ise hiç yoktur. 1938 yılında Almanya’da başlayan Beetle macerası, 1974 yılına kadar devam etti. 1974 yılında Almanya’da üretimine son verilen Beetle Meksika ve Brezilya’da üretilmeye devam etti ve bu üretim hattı 2003 yılına kadar milyonlarla ölçülen üretim rakamlarına ulaştı. Beetle 21 milyon 529 bin 464 adetlik satış rakamıyla “dünyanın satan modeli” ünvanına sahiptir. Görünen o ki, uzun vadede bu ünvanı kimseye kaptırmayacaktır.

New Beetle!

Volkswagen, Beetle Type 1’in, yani klasik Beetle’nin üretimi halen Güney Amerika’da devam ederken ortaya New Beetle’yi çıkarttı. 1997 yılında piyasaya çıkan New Beetle, klasik otomobilin çizgilerini taşıyordu. Bu çizgilerin yanında modern teknolojinin imkanları sürücüye sunuluyor, yeni nesil motor ve donanımlar klasik Beetle çizgileriyle buluşturuluyordu. Volkswagen, tabii ki New Beetle’nin satış performansını klasik modelle yarışamayacağını biliyordu. Amaç, ikonik modeli yaşatmak ve retro tutkunlarını zevkten dört köşe yapmaktı. New Beetle, bu bilinçle üretildi ve 2011 yılında makyaj geçirdi.

Makyaklı New Beetle.

Makyajlı New Beetle 2011 yılında hayatımıza girdiğinde hepimizi heyecanlandırmayı başarmıştı. Modern çizgiler ile Beetle’nin yapısı ancak bu kadar iyi harmanlanabilirdi. O artık gerçek bir tarz otomobiliydi ve piyasada Mini başta olmak üzere tüm rakiplerine kök söktürecekti. Nitekim öyle de oldu. Makyaj, New Beetle’ye yaramıştı. Ülkemizde de, artık caddelerde daha çok New Beetle görür olduk. Umarım görmeye de devam ederiz…

Efsane bitiyor mu?

Son günlerde otomotiv kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre Volkswagen, New Beetle üretimine 2018 yılında son verecek. Henüz Volkswagen tarafından resmi bir açıklama yok. Beetle efsanesi bitecek mi, devam mı edecek? Bunu zaman gösterecek…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"