Yedikule Zindanları

Sizi, belki de İstanbul’un en büyülü mekanına götürüyorum. Burası eski bir zindan ve ölümün, acının sesini hala duyabiliyorsunuz!

Yedikule Zindanları, isminin aksine aslında bir zindan olarak inşa edilmemiştir. Bizans’a gelen önemli konukların ihtişamlı bir şekilde karşılanabilinmesi amacıyla “Porta Aurea” (Altın Kapı) olarak adlandırılan yerden giriş yaptıkları bir yerdir. Tarihi M.S 390 yılına kadar uzanan bu kapı, ihtişamlı karşılamalar için dönemin Bizans İmparatoru Theodosius tarafından inşa ettirilmiştir. Theodosius’dan sonra tahta geçen oğlu da dört tane gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi bu kapı ile birleştirmiştir.

tower1

1453 yılında gerçekleşen İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet, 1470 yılında yapıya üç kule daha ekler ve 7 kule tamamlanmış olur. Oluşturulan bu yapı, Osmanlı döneminde mahkumların, savaş esirlerinin hapsedildikleri, işkence gördükleri ve idam edildikleri bir mekan olarak akıllara kazınmıştır. Bizans döneminde de kulelerden bir tanesi zindan olarak kullanılmıştır. Ama Yedikule Zindanları’nın duvarlarında çığlıkların en çok yankılandığı dönem Osmanlı dönemi olmuştur.

Kanlı Kuyu
Buraya kadar anlatılanlar basit bir internet araştırması ile ulaşılabilecek bilgilerdi. İnternet araştırmanızı biraz daha derinleştirirseniz “kanlı kuyu” olarak adlandırılan derin bir kuyunun izine de rastlarsınız. Bu kuyu, cezalandırılanların kafasının kesilerek içine atıldığı bir kuyudur. O dönemde kanlı kuyunun aşağıdan denizle bağlantısı vardı ve kesilen kafalar denize gidiyordu. Bu kuyu halen ziyarete açıktır. Kuyunun olduğu odaya girdiğiniz zaman, kendinizi asla hissetmediğiniz kadar farklı hissedeceğinize garanti verebilirim. Biraz hayal gücünüzü kullanarak birkaç yüz yıl öncesine dönebilir ve yaşananları gözünüzde canlandırabilirsiniz.

kanlikuyu1

II. Osman’ın İdam Edildiği Oda
Osmanlı’nın güçlü askeri birliği Yeniçeriler tarafından öldürülen Osmanlı Padişahı II. Osman, Yedikule Zindanları’nda katledilmiştir. Kanlı kuyu ile aynı kulede olan karanlık ve daracık idam odası yine ruhunuzu bambaşka yerlere götürecektir.

IIosman

Yedikule Zindanları’na Ulaşım
Yedikule Zindanları, tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul’un Yedikule semtindedir. Yedikule’ye ulaşmak için Taksim’den “80T” koduna sahip otobüse binebilirsiniz. Bu otobüsün son durağında inerseniz kendinizi Yedikule Zindanları’nın önünde bulacaksınız. Eminönü’nden kalkıp Halkalı’ya giden BN1 ve BN2 kodlu otobüslerde sahil yolunu kullanmaktadır. Yedikule’de indiğiniz zaman yürüyerek ulaşım mümkündür.

Giriş Ücreti
Yedikule Zindanları’na 10 Türk Lirası karşılığında girebilirsiniz. Öğrenci indirimi yoktur.

Son Olarak…
Yedikule Zindanları, kesinlikle görülmesi gereken ve atmosferinin etkisi altında kalacağınızı garanti ettiğim çok özel bir mekandır. 2004 yılında 30 yıllığına özelleştirilen Yedikule Zindanları, işletmeyi üstlenen firma tarafından ne yazık ki tahrip edilmiştir. Zemindeki kaplamalar sökülmüş ve yerine mıcır taşları dökülmüştür. Mekanın avlusunda konserler düzenlenmiştir ve mekanın tarihi yapısıyla son derece uyumsuz bir sahne inşa edilmiştir. İstanbul’un, tarihi geçmişi en güçlü mekanlarından bir tanesi olan bu yerde neredeyse yok denecek kadar az bilgilendirme panosu var. Ayrıca ziyaretçiler açısından güvenlik tehdidi oluşturacak birçok ihmal mevcut. Yüksek merdivenlerde korkuluk yok. Işıklandırmalar birçok yerde yetersiz. Ayrıca kulelerin içinde yer alan asma yolların çok eskidiği ve paslandığı göze çarpmakta. Bu asma yollara çıkmanızı önermiyorum. Sizin ağırlığınızı taşıyamayabilir!

Birkaç yıl önce Yedikule Zindanları’nın avlusunda, Osmanlı döneminde kullanılan bir işkence aleti olan “iğneli fıçıyı” görmek mümkündü. Ancak, burada gördüğünüz fotoğrafları çekmek için mekanı tekrar ziyaret ettiğimde bu tarih mirasının yerinde olmadığını gördüm.

Her şeye rağmen, bu özel mekan size başka bir yerde asla hissedemeyeceğiniz şeyleri hissettirebilme yeteneğine sahip. Kesinlikle gidip bu atmosferi hissetmelisiniz…

 

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

İstanbul Airshow 2014 Bugün Başladı! Bu sene 10’uncusu düzenlenen ve ilk kez “İstanbul Airshow” adını alan fuar bugün başladı. Fuar Pazar günü saat 15:00’e kadar açık olacak. B...
Mosques and Mosque Complexes in Istanbul Mosques are places of worship for Muslims. Praying five times a day with special services on Fridays and religious festivals the congregation gathers ...
İstanbul Boğazı’nda batan koyun yüklü gemini... Bazılarımızın her gün gelip geçtiği İstanbul boğazının derinliklerinde bugün bile su yüzüne çıkmamış olan tam 21 bin koyun yatmakta. Bugün yine her ye...
Dünyaya Rezil Oluyoruz! Yabancı turistlerin yoğun olarak kullandığı Bağcılar-Kabataş arasındaki tramvay haddinden fazla kalabalık. İstanbul'un rezalet bir toplu ulaşım...