Yolcu Uçakları Takla Atabilir mi?

1950’li yıllarda dünyada çılgınca şeyler yaşanıyordu. İdeolojik bir soğuk savaş başlıyor, uzaya çıkmak için yatırımlar yapılıyor ve jet motoru ile havacılık tarihi yeniden yazılıyordu. Jet motorlu yolcu uçakları dünyasına 707 ile giriş yapan Boeing, daha öncesinde bir prototip ile kamuoyunun karşısına çıkıyordu.


Boeing’in 367 modelini daha önce duydunuz mu? Dünyada tek bir örneği bulunan bu efsaneye bir göz atalım.

Boeing 367-80

Aslında dışarıdan bakıldığında bir Boeing 707’den çok az farkı var. Ama o bir, Boeing 367. Şirketin, jet motorlu yolcu uçağı geliştirme serüveninin başlangıcı olan bu model, 15 Temmuz 1954 tarihinde ilk uçuşunu yaptı ve test uçuşlarında kullanıldı. Sonrasında üretilen ve Boeing 707 adını alan model, bu uçağın üzerine geliştirildi.

Yalnızca 1 adet üretilen Boeing 367, bugün Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık Müzesi’nde sergilenmekte. Toplam 1691 uçuş gerçekleştiren ve 2350 saat uçan Boeing 367, gökyüzünde geçirdiği bu kısa zamanda havacılık tarihinde çok güzel bir iz bıraktı.

O gün; 7 Ağustos 1955…

Takvim yaprakları 7 Ağustos 1955 tarihini gösterirken Seattle’da büyük bir hydroplane yarışmasının finali vardı. Heyecanın doruklara ulaştığı bu garip yarış türünü izlemeye gelen kalabalığı fırsat bilen Boeing’in halkla ilişkiler departmanı, yeni uçaklarını kamuoyuna sergilemek ve basında yer almak için bir fırsat yakaladıklarını düşündüler. Yarışma için toplanan kalabalığa gelecekte seyahat edecekleri Boeing 707’nin prototipi Boeing 367’yi göstereceklerdi.

O gün ki gösteri uçuşunu Boeing’in efsanevi test pilotu Alvin Johnston gerçekleştirecekti. Bir yolcu uçağının yapacağı gösteri uçuşunda olması gereken her şey olacaktı. Ama Johnston’ın aklından çok daha büyük bir çılgınlık geçiyordu.

Sıradan ve planlı gösteri uçuşunu tamamlayan Johnston, onu izleyen dev kalabalığın yeterince etkilenmediğini düşünmüş olacak ki, binlerce kişinin gözü önünde uçakla takla attı.

İşte size gerçekten takla atan bir yolcu uçağı. Barrell Roll olarak adlandırılan bu hareket, fazlasıyla uç noktaydı. Bu planlanmış bir şey değildi. Bu bir yolcu uçağından beklenen bir şey de değildi. Ama onun konforlu ve güçlü olmasının yanı sıra çok da çevik olduğunu kamuoyuna anlatmanın daha iyi bir yolu olamazdı.

Dev uçağın bu inanılmaz hareketi sırasında orada olan herkes tarihi bir ana şahitlik etmişti. Bir daha hiçbir yolcu uçağı, bir gösteri uçuşu sırasında berıl roll olarak adlandırılan bu hareketi yapmayacaktı. Yaşanan bu inanılmaz olayı izleyenler arasında Boeing’in başkanı ve diğer üst düzey yöneticileri de vardı. İzleyenler fazlasıyla keyif almıştı ama Boeing yönetimi yaşananları çılgınlık olarak nitelendiriyor ve sevimli bulmuyordu. Ancak bu hareket Boeing 707’nin siparişlerinde patlama etkisi yarattı. Tüm dünyadan bir çok havayolu şirketi, bu denli marifetli ve çevik bir uçağı filosunda görmek istedi. Belki de Boeing’i bugünlere getiren şey, Alvin Johnston’ın bir anlık çılgın düşüncesi neticesinde gelişenlerdi.

Olaydan sonra Boeing yöneticileri bu çılgınlığı yapan test pilotuna güya hesap sormak için şöyle bir soru yönelmiş; yukarıda ne yapıyordun sen? Pilotun cevabı ise en az SR-71’in kuleye verdiği cevap kadar efsane; uçak satıyordum…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir